Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DÜNYA REKORLARI (W«rld Records) Erkekler – Men

DÜNYA REKORLARI (W«rld Records)
Erkekler – Men
m
m m
m m
800 m
1500 m
~ m
Steeple
m
10* 000 m
Maraton
9.95
19.72
43.88
1:41.72
3:31.36
7:32.1
8:05,4
13:08.4
27:22.4
2:08.34
Jim Hines
Pietro Mennea
Lee Evans
Sebastian Coe
Steve Ovet
Henry Rono
Henry Rono
Henry Rono
Henry Rono
Derek Clayton
(A.B.D.
(Ital
(A.B.D.
(tng
(îng
Kenya
Kenya
Kenya
Kenya
(Avustrl
Mexico
Mexico
Mexico
Ploranca
Koblenz
Oslo
Seattle
Berkeley
Viyana
Antwerp
14.10.68
17.9.79
18.10.68
15.6.81
27.8.80
27.6.78
13.5.78
8.4.78
11*6.78
30.5.69
110 Engl/H 13v00 Renaldo (Nehamlah (AB) Westwood 6.5.79
400 Eng/H 47.13 Edwins Moses (A.B.D.) Milano 3.7.80
Yüksek/HJ 2 m 36 Gerd Wessig (D. Aim) Moskova 1.8.80
Smk/PV 5 m 81 V. Polyakov (S. Bir) Tiflis 25.6.81
Uzun/LJ 8 m 90 Bob Beamon (A.B.D.) Mexico 18.10.68
Üçadım/TJ 17 m 89 Joao Oliveira (Brez) Mexico 15.10.75
Gülle/SP 22 m 15 Udo Beyer (D. Aim) Goteborg 6.7.78
Disk/DT 71 m 20 B. Plucknett (A.B.D.) Modesto – 16.5.81
Cirit/JT 96 m 72 Ferenc Paragi (Macar) Tata 23.4.80
Çekiç/HT 81 m 80 Yuriy Sedykh (S. Bir) Moskova 31.7.80
Dekatlon 8649 P. Güido Kratchmer (B. Al) Bemhausen 13-14.6.80
(10.58 – 7 m 80 – 15 m 46 – 2 m 00 – 48.04/13.92 – 45 m 50 – 4 m 60 – 66 m 50 –
4:24.2)
4×100 m 38.03 Amerika Bir. DevL Düsseldorf 3.9.77
4 x 400 m 2:56.16 Amerika Bir. Öevl. Mexico 20.10.68
OLİMPİYAT REKORLARI Olympie Records
Erkekler – Men
100 m 9.95 Jim Hines (A.B.D.) Mexico 1968
200 m 19.83 Tommee Smith (A.B.D.) Mexico 1968
‘ 400 m 43.86 Lee Avans (A.B.D.) Mexico 1968
800 m 1:43.5 A. Juantorena (Cuba) Montreal 1976
1500 m 3:34.9 KipKeino (Kenya) Mexico 1968
3000 Steple 8:08.0 Anders Garderud (İsveç) Montreal 1976
5000 m 13:20.3 Brendan Poster etng) Montreal 1976
10.000 m 27:38.4 Lasse Viren (Fin) Münih 1972
Maraton 2:09.55 W. Cierpinski (D. Aim) Montreal 1976
110 Eng/H 13.24 Rod Milbum (A.B.D.) Münih 1972
400 Eng/H 47.63 Edwin Moses (A.B.D.) Montreal 1976
Yüksek/HJ 2 m 36 Gerd Wessig (D. Aim) Moskova 1980
Sırık/PV 5 m 78 W. Kozakyfewick (Pol) Moskova 1980
Uzun/U 8 m 90 Bob Beamon (A.B.D.) Mexico 1968
Öçadım/TJ 17 m 39 ViktorSanayev (S. Bir) Mexico 1968
Gülle/SP 21 m 35 Vladimir Kiselyov (Sov) Moskova 1980
Disk/DT 68 m 28 Mac Wilkins (A.B.D.) Montreal 1976
Dekatlon 8617 P. Bruce Jenar (A.B.D.) Montreal 1976
(10.94 – 7 m 22 – 15 m 35 – 2 m 03 – 47.51/14.84 – 50 m 04 _ 4 m 80 – 68 m 52 –
4:21.61)
4×100 m 28.19 Amerika Bir. Devi Münih 1972
4×400 m 2:56.16 Amerika Bir. Devi Mexico İ İ68
126
DÜNYÂ. REfcOBLASI(World Records)
100 m
200 m
400 m
800 m
1500 m
3000 m
Maraton
100 Eng/H
400 Eng/H
Ytlksek/HJ
üzun/LJ
Gölle/SP
Disk/DT
Cirit/JT
Pentatlon
4×100 m. Bay
4 x 400 m . Bay.
10.88 Maılies Gohr (D. Aim)
21.71 Martta Koch (D. Aim)
48.60 Marita Koch (D. Aim)
1:53.43 M. Ollzarenko (S. Bir)
3:52.47 T. Kazankina (S. Bir)
8:72.2 L. Braglna (S. Bir)
2:35.42 Grete Walth (Norveç)
12.36 Grazyna Rabsztyn (Pol)
54.28 Karin Rossley (D. Aim)
2 m 01 Sara Simeoni (îtal)
7 m 09 Vllma Bardauskine (Sov)
22 ifi 45 îlona Slupinek (D. Aim)
71 m 80 Maria Vergova (Bul)
70 m 08 T. Biryulina (S. Bir)
5083 P. N. Tkachenko (S. Bir)
Dresden
K. Marı-St.
Potsdam
Moskova
Zürih
O. Park
New York
Varşova
Jena
Brescia
Prague
Potsdam
Sofia
Podolsk
Moskova
(13.29 . 16 m 8 4 -1 m 84/6 m 73 – 2:05.2)
41.60 Doğu Almanya
3:19.23 Doğu Almanya
Moskova
Montreal
1.7.77
10.6.79
29.7.79
27.7.8i
13.8.80
7.8.76
26.10.80
‘ 13.6.80
17.5.80
4.8.78
29.8.78
11.5.80
* i m
12.7.80
24.7.80
1.840
31.7.76
ism r î
OLİMPİYAT REKORLARI Olympic Records
Bayanlar – Vmuoj
1 100 m 11.01
% ■ 200 m 22.03
t . 400 m 48.88
1 800 m 1:53.43
t
i 1500 m 3:56,56
100 Eng/H 12.56
4 Yüksek/HJ 1 m 97
– 1 Uzun/LJ 7 m 06
■$ Gtille/SP 22.41
Disk/DT 69 m 96
. Cirit/JT 68 m 40
1 4×100 m 41.60
4×400 m 3:19.23
■ t. Pentatlon 5083 P.
Annegret Richter (B. Aim) . -Montreal
Barbel Wockel (D. Aim) Moskova
Marita Koch (D. Aim) Moskova
N. Ollzarenko (S. Bir) Moskova
T. Kazankina (S. Bir) Moskova
Vera Komisova (S. Bir) Moskova
Sara Simeoni (îtal) Moskova
Tatyana Kolpakova (Sov) Moskova
İlona Sluipanek (D. Aim) Moskova
Evelin Jahl (D. Aim) Moskova
Maria Colon (Cuba)’ Moskova
Doğu Almanya Moskova
Doğu Almanya Montreal
Nadezda Tkachenko (Sov) Moskova
1976
1980
1980
1980
1980
1880
1980
1980
1980
1980
1980
1980
1976
1980
(13.29 – 16 m 84 – 1 m 84/6 m 73 – 2:05.2)
94.56 JEUen Neumann (DA) 80
Marina Makeyeva (SB) 79
Tatyan Storosheva (SB) 80
Tatyana Zelentsova (SB) 78
Silvia Hollmann (BA) 78
Krystyna Kacperczyk (Pol) 80
Birigltte Kohn (DA) 78
Petra Pfaff (DA) 80
atlama/HJ:
; at 01 Sara Simeoni (Ita) 78
00 Rosi Akermann (DA) 77
ifej m 98 Andrea Matay (Mae) 79
I m 97 Debbie Brill (Kan) 80
1 m 97 Tamara Bykova (SB) 80
I m 96 Nina Serbina (SB) 80
1 m 95 Birigltte Holzapfel (BA) 78
1 m 95 Olrike Meyfarth (BA) 78
1 m 95 Kristine Nltesehe (DA) 79
1 m 95 Elena Goloborodko (SB) 80
1 m 95 Lousse Ritter (ABD) 80
I m 95 Valentina Polulko (SB) 80
1 m 95 Jutta Kirst (DA) 80
; 1 m 95 Urszula Klelan (Pol) 80
B&nm Atbuna/LI:
m 09 Vilma Bardauskiena (SB) 78
7 m 06 Tatyana Kolpakova (SB) 80
7 m 04 Birigltte Wujak (DA) 80
T m 01 Tatyana Skachko (SB) 80
7 m 00 Jddi Anderson (ABD) 80
6 m 99 Sigrun Siegl (DA) 76
6 m 95 Anna Wlodarczyk (Pol) 80
d m 92 Angela Voigt (DA) 76
6 m 85 Sigrid Heimann (DA) 80
« m 84 Heide Rossendahl (BA) 70
6 m 84 Lidiya Alfeyeva (SB) 80
71 m 80 Maria Vergova (Bui) 80
71 m 50 Evelln Jahd (DA) 80
70 m 50 Faina Myelnik (SB) 76 v
69 m 08 Carmen Romero (Küba) 76
68 m 92 Sabine Bngel (DA) 77
68 m 64 Margitta Pufe (DA) 79
67 m 96 A. Menis (Rom) 76
67 m 54 SVyetlana Petrova (SB) 78
67 m 52 Galina Murasheva (SB) 80
67 m 44 Gisela Beyer (DA) 80
Cirit Atma/JT:
Disk Atma/DT:
70 m 08
69 m 96
69 m 70
69 m 32
68 m 80
68 m 40
68 m 28
67 m 84
86 m 66
66 m 56
Pentatlon:
Tatyana Biryulina (SB) 8(
Ruth Fuchs (DA) 80
Tessa Sanderson (Ing) 80
Kate Schmidt (ABD) 77
Eva Raduly (Rom) 80
Marla Colon (Küba) 80
Saida Gunba (SB) 80
J. Putiniene (SB) 80
Ute Richter (DA) 80
Ute Hommola (DA) 80
5083 P. T. Tkachenko (SB) 80
4937 P. Olga Rukovishnlkova (SB) 80
4875 P. Olga Kuragina (SB) 80
4834 P. Y. Smirnova (SB) 79
4823 P. Eva Wilms (BA) 77
4768 P. Diano Konihowski (Kan) 78
4735 P. Natalya Alyeshina (SB) 80
4724 P. Christine Laser (DA) 80
4718 P. Ramona Neubert (DA) 80 ‘
4708 P. Jane Frederick (ABD) 79
GttOe atma/SP:
. 22 m 50s H. Flbingerova (Çek) 77
m 45 Ilona Sluplanek (DA) 80
31 m 89 Ivanka Khristova (Bui) 78
21 mN86 Marianne Adam (DA) 79
2 1m S8 Margitta Pufe (DA) 78
: Û1 m 46 N. Chizova (SB) 73
21 m 43 Eva Wilms (BA) 77
21 m 42 S. Krachevskaya (SB) 80
27 m 37 Nunu Abashidze (SB) 80
21 m 30 V. Veselinova (Bui) 80
DÜNYASI Dttnya geref LM «t
1*0 metre: .
10.88 Marlles
10.97 Evelyn
10.99 Marita
11.01 Annegret Richter (BA) 78
11.02 Romy Muller (DA) 80
11.03 Monica Btamann (DA) 77
11.04 Inge Helten (BA) 78
11.06 L. Kondratyeva (SBL80
11.07 Renata Stecher (DA) 72
11.08 Wyomla Tyus (ABD) 88
11.08 Brenda Morehead (ABD) 78.
11.08 Ingrit Aursweld (DA) 80
289 metre:
21.71 Marita Koch (DA) 79
21.83 Evelyn Ashford (ABD) 79
22.01 Barbel Wockel (DA) 80
22.19 Natalya Bochina (SB) 80
22.20 Merlen Ottey (Jam) 80
22.21 trena Szwinska (Pol) 74
22.31 Kathy Smallwood (tng) 80
22.35 Denis Boyd v(Avtrl) 80
22.36 Marlles Gohr (DA) 79
488 metre:
48.60 Marita Koch (DA) 79
49.28 Irena Szwinska (Pol) 78
49.46 Jarmila Kratoshvilova (Çek) I*
49.63 Maria Kulchunova (SB) 79
49.66 Christine Lathan (DA) 80
50.7 Irina Bagryahtseva (SB) 80
50.14 Ritta Salin (Fin) 74
50.15 Ellen Stereidt (DA) 78
50.17 Nina Zyuskova (SB) 80
50.26 Birigitte Rohde (DA) 78
880 metre:
1:53.5 N. Olizarenko (SB) 80
1:54.9 Tatyana Kaz&nklna (SB) 78
1:54 9 Olga Mineyeva (SB) 80
1.55.4 Nikollna Shtereva (Bui) 76
1.55.5 T. Providokhina (SB) 80
1:55.6 Elfi Zinn (DA) 78
1888 metre:
3:52.5 Tatyana Kazahkliia (SB) 88
3:56.7 LyubOv Smolka (SB) 80
3:56.8 N. Olizarenko (SB) 80
3:56.9 Zamira Zaitseva (SB) B0
3:57.4 Totka Petrova (BUI) 79
3:57.4 Y. Podkopayeva (SB) 80
3:57.8 C. Wartenberg (DA) 80
3:58.2 Natalia Marasescu (Rom) 79 ‘ • 4
3:58.5 lleana Silai (Rom), 79
‘3:59.0 Oleana Romanova (SB) 78
S888 metre:
8:27.12 Lyudmila Bragina (SB) 78
8:31.75 Greta Waltz (Nor) 79
8:33.16 Svyetlana Ulmasova (SB) 78
8:33.53 Natalia Marasescu (Rom) 78
8:33.6 Yelena Sipatova (SB) 80
8:33.9 Tatyana Sycheva (SB) 80
8:34.0 Faina Krasnova (SB) 80
8:36.6 Lyubov Smolka (SB) 80
8:37.8 T. Pozdnyakova (SB) 88
8:38.73 Mary Decker (ABD) 80
188 Eng/H:
12.38 Grayna Rabsztyn (Pol) 80
12.39 Vera Komisova (SB) 60
12.44 Lucyna Langer (Pol) 80
12.58 Johanna Klier (DA) 80
12.59 Annelie Erhardt (DA) 72
12.60 Kerstin Claus (DA) 80
12.63 Zofia Belczyk (Pol) 79
12.65 Danuta Perka (Pol) 79
12.67 Tatyana Anisomova (SB) 78
12.67 Bettina Gârtz (DA) 80
*88 Eng/H:
»4.28 Karin Rossley (DA) 80
84.55 Barbel Brochat (DA) 80
PKWOW
2:08.34 Derek Clayton (Avstrl) 69
jfcOfcOl Gerard Nijober (Hoi) 80
2:09.06 Shigeru Sou (Jap) 78
2:09.12 tan Thompson (tng) 74
2:09.27 Bill Rodgers (ABD) 79
2:09.28 Ron Hill (tng) 70
2:09.55 Waldemer Cierpinski (DA) T6
2:10.00 Marc Smet (Bel) 79
2:10.09 Jerom Drayton (Kan) 75
2:10.12 Toshihiko Seko (Jap) 79
. » Km. Yürüyüş:
•”Sf’î’1
‘.:I8.49 Daniel Bautista (Mek) 79
1:19:02 Ernesto Canto (Mek) 80)
1:19:11 Gennadiy Terekhov (SB) 89
1:19.35 Keima Salonen (Pin) 80
1:19.35 Domingo Colin (Mek) 80
1:19.46 Boris Yakoviyev (SB) 79
1:19.53 Yevgeniy Yevsyukov (SB) 80
1:20.05 Nikolay Vinnichengo (SB) 79
1:20.09 Viktor Semyonov (SB) 130
1:20:13 Anatoliy Solomin (SB) 79
110 Eng/H:
13.00 Renaldo Nehemiah (ABD) 79
13.21 Alejandro Casanas (Klib) 77
.13.22 Greg Foster (ABD) 78
İ3.24 Rod Milburn (ABD) 72
13.28 Guy Drut (Fra) 75
13.33 Willie Davenport (ABD) 68
13.33 Frank Siebeck (DA) 7fi
13.34 Dedy Cooper (ABD) 80
13.37 Thomsa Munkelt (DA) 77
-13.38 Erv Hall (ABD) 68
13.38 Jery Wilson (ABD) 75
2 m 36 Gerd Wessig (DA) 8İT ‘^
1 m 35 V. Yashchenko (SB) 78
2 m 35 Jacek Wszola (Pol) 80
2 m 35 D. Mogenburg (BA) 80
2 m 32 Dwight Stones (ABD) 76
2 m 32 Franklin Jacobs (ABD) 78,
2 m 32 Jeff Woodard (ABD) 80
2 m 31 Rolf Bellscmidt (DA) 77
2 m 31 Greg Joy (Can) 78
2 m 31 C. Thranhart (BA) 80
2 m 31 Jorg Freimuth (DA) 80
Sinkla/PV:
5 m 81 V. Polyakov (SB) 81
5 m 80 Thierry Vigneron (Fra) 81
5 m 78 W. Kozaklewicz (Pol) 80
5 m 77 Phil. Houvion (Fra) 80
. 5 m 71 Mike Tully (ABD) 78
6 m 70 Jean . M. Bellot (Fra)
5 m 70 Serge Ferreira (Fra) 80
5 m 70 K. Volkov (SB) 80
5 m 69 Larry Jessee (ABD) 80
S m 67 Earl Bell (ABD) 76
5 m 67 BUly Olson (ABD) 80
ffemt/LJ:
8 m 90 Bob Beamon (ABD) 68
8 m 62 Carl Lewis (ABD) 81
8 m 54 Lutz Dombrowski (DA) 80
8 m 52 Larry Myricks (ABD) 79
8 m 45 Nenad Stekic (Yug) 75
8 m 36 Joao Oliveira (Bra) 79
8 m 36 Frank Paschek (DA) 80
8 m 35 Ralph Boston (ABD) 65
8 m 35 1. Ter – Ovanesyan (SB) 6T
8 m 35 Josef Schwarz (BA) 70
8 m 35 Ar. Robinson (ABD) 76
_j i>/ b4
,,e Riddick (ABD) 75
ıv.vö Hasely Crawford (Tri) 76
10.07 Valeriy Borzöv (SB) ^12
10.07 Don Quarie (Jam) 76
10.07 Clancy Edwards (ABD) 78
10.07 Eddie Hart (ABD) 78 >
10.07 Steve Williams (ABD) İB
10.07 Mike Roberaon (ABD) TO
10.07 Stanley Fto£d (ABDV8Ö \
– ‘ ‘ ” :.T . ‘ v ‘ ’
200 metre:
19.72 Pietro Mennea ( îta ) 79
19.83 Tommie Smith (ABD) 88
19.86 Don Quarrie (Jam) 71
19.92 John Cirit» (ABD) 168
20.00 Valeriy Borzov (SB) 72
20.03 Clancy Edwajfds(ABD) 78
20.06 PeterNormsn (Avstrl) 68
20.06 Sllviq Leonard (Küba) 78
20.07 James Mallard (ABD) 79
20.08 La Monte King (ABD) 80
400 metre:
43.86 Lee Evans (ABDV68
43.97 Larry James (ABD) 68
44.24 Wayne Collett (ABD) 72
44.26 A. Juantorena (Küba) 76
44.34 Fred Newhous (ABD 72
44.39 John Smith (ABD) 71
44.41 Ron Preman (ABD) 68
44.45 Ron Ray (ABD) 75
44.54 Vince Matthews (ABD) 68
44.58 Curtis Mills (ABt)) 69
800 metre:
1:41.72 Sebastian Coe (Ing) 81
1:43.44 A. Juantorena (Küba) 77
.~*no Sudan] (Yug) 74
1500 metre:
8:05.4 Henry Rono (Ken) 78
8:08.02 Anders Ctarderud (İsveç) 76
8:09.11 B. Malinowski (Pol) 76 .
8:10.36 Frank Baundgartl (DA) 76
8:12.0 Kip Rono (Ken) 80 _
8:12.5 Filbert Bajri (Tanz) 80
8:12.5 M. Scartezzini (îta) 80
8:12.60 Tapio. Kantenen (Fin) 76
8:13.6 Eshhetu Tura (Etyop) 80
8:13.91 Ben Jipcho (Ken) 73
5000 metre:
13:08.4 HenryRono (Ken) 78 ,
13:12.2.9 S. Nyambui (Tanz) 79
13.13.0 Emiel Puttemans (Bel) 72
13:13.32 Markus RyffeJ (îsviç) 79
13:13:69 K.P. Hlldenbrand (BA) 76
13:13.82 Miruts Yifter (Etyop) 77
13:13.88 Karl Fleschen <BA) 77
134.14.4 Bin îftxâıo. (Ken) 74
13:14.54 Peler # eight. . {p f t
**8 48.39 Quentih “Wheeler (ABD) 79
48.44 Harry Sahultlng (Hoi) 78
***.48 James Walker (ABD) 79
^alph Mann (ABD) 72
DÜNYA ŞEREF LİSTESİ: Bütün Zamanlarda
100
9.95
(All . Time World List – Men)
. E R K E K L E R
,,-.,.,■■.1 …. ı■■.■m,….—
10.01
10.02
10.02
10.04
10.05
10.05
Jim Hines (ABÖ> 68
Silvio U pm fû İKüM) Ü
Pietro Mfcnnea (î^a) TO
Charles Grene (ABD) 68
James Sanford (ABD) 80
Lennox Miller Xf*m> r**
Bob Ha;
1:43.57
1:43.5
1:43.7
1:43.84
I :* * ‘
Mike Boit

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...