I

“Dolardaki bu yükseliş geçici ancak…”

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

“Dolardaki bu yükseliş geçici ancak…”

I

I

Ortaya çıkan bu değerlerle hem dolarda hem Euro’da tarihi rekor kırıldı. Dolar önceki rekorunu, genel seçim sonuçlarının kesinleştiği 8 Haziran’da 2.8094 lira ile kırmıştı.

Uluslararası ekonomilerin piyasaları etkileyeceği düşünülen ortamda siyasi belirsizliğin ve yoğun terör saldırılarının yaşanması döviz kurlarındaki bu şok yükselişi geniş zamana yayacak mı? Türkiye ekonomisinin tüm bu olumsuz etkilerden biran önce kurtulması için nasıl tedbirler alması lazım?

ŞU AN GEÇİCİ ANCAK…

Olası erken seçim kararının ardından piyasaların durumunu ve atılması gereken adımları AjansHaber’e değerlendiren Prof.Dr. Erdal Tanas Karagöl’e göre döviz kurlarındaki bu artış bir şok sonucu meydana geldi ve geçici ama biran önce seçime gidilip siyasi bir otorite sağlanmazsa ekonomimiz için tehlike çanları çalacak.

DOLARDAKİ ARTIŞ GEÇİCİ ŞOK OLARAK ALGILANMALI

Piyasalarda bu tür şokların meydana gelmesini makroekonomik göstergelerden ziyade anlık ya da geçici şok olarak algılamak lazım. Bu etkinin kalıcı olabilmesi için temel makroekonomik göstergelerin de buna eşlik etmesi gerekir. Göstergelere bakıldığında doların bu kadar yükselmesine neden olabilecek, temel ekonomik göstergelerde bir problemden dolayı bir yükselme meydana gelmedi. Bu nedenle bu yükselmeyi geçici olarak algılamak lazım. Bir erken seçimin olacak olması ve sürdürülen koalisyon çalışmalarının başarısız olması, önümüzdeki iki üç aylık sürede bizi bekleyen belirsizlik, belki bunu biraz tetikliyor. Alınan erken seçim kararından sonra, piyasaların kendisini düzeltmeye yönelik bir kararı olarak da değerlendirebiliriz

MERKEZ BANKASININ MÜDAHALESİ NORMAL

Merkez bankasının amacı kurla ilgili olmasa bile istikrarı sağlama anlamında kırılganlığın önüne geçmek adına mutlaka belirli müdahaleler yapacaktır. Bunun olması da gerekiyor. Çok ani hareketlerle karşılaşıldığında Merkez Bankasının bu tür müdahaleleri normaldir. Piyasalara dolar arzı yaparak yukarı yönde seyreden kuru engellemeye çalışıyor.

SEÇİM TARİHİ NASIL BELİRLENMELİ?

Yaşanan belirsizliğin bir an önce ortadan kalkması için seçimin en kısa sürede yapılması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz belirsizlik ortamının bir an önce ortadan kaldırılması lazım çünkü bu belirsizliğe dış etkenlerde eklendiği zaman ekonomik açıdan sıkıntılı durumlara düşülebilir.

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI ETKİLERE HAZIRLIKLI OLMASI LAZIM

FED’in olası faiz artırımı kararı ve Çin’deki hareketliliğin, piyasaları etkileyeceği bilinen bir durum. Bu uluslararası olumsuzluklardan etkilenmemek adına en kısa süre içerisinde seçimin yapılması gerekir. Bizim dışımızda gelişen, uluslararası anlamda piyasaların sürekli değiştiği bir dönemi yaşıyoruz. Sonbahar dönemi ekonomik olarak gerçekten çok hareketli geçiyor. Türkiye’nin bu dönemde de oradan gelebilecek çalkantıların ekonomiye zarar vermemesi için, ekonomik anlamda ve siyasi anlamda güçlü bir siyasi iktidara ihtiyacı var.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.