Dolar kuru teknoloji ürünlerini vuruyor!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dolar kuru teknoloji ürünlerini vuruyor!220824

Doların yükselmesi ile teknoloji ürünlerininin fiyatlarında ciddi artışlar oluyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, cep telefonu fiyatlarına son 1 yılda yüzde 30, son 4 ayda ise yüzde 13’e yakın kur farkı zammının geldiğini söyledi. Gelen bu kur farkı zammı, vatandaşın cebini de olumsuz etkiledi. Teknolojik cihaz satın almak isteyen vatandaşlar, doların yükselmesiyle birlikte bu kararlarından vazgeçme noktasına geldi. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların ateş pahası fiyatları, önümüzdeki zamanlarda düşüşe geçecek mi? İşte tüm bu konuları sizler için konunun uzmanı Ekonomist Prof. Dr. Kaya Ardıç, “Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ortamına girmesi için teknoloji ve inovasyon konusunda yatırımların yapılması gerekir. Sadece doların değil döviz kurunun artışı, teknoloji girdilerinin patent hakkı vs alınımını pahalılaştırıyor. Dolayısıyla bu konu teknolojiyi olumsuz etkiliyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bunun sonucunda da çok olumsuz bir tablo ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.touchscreentechnology-860x380

Konunun uzmanı Prof. Dr. Kaya Ardıç, AjansHaber’e kritik açıklamalarda bulundu:

Teknoloji, üretim sürecinde çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ortamına girmesi için teknoloji ve inovasyon konusunda yatırımların yapılması gerekir. Sadece doların değil döviz kurunun artışı, teknoloji girdilerinin patent hakkı vs alınımını pahalılaştırıyor. Dolayısıyla bu konu teknolojiyi olumsuz etkiliyor. Teknolojiye bizim çok ihtiyacımız var, teknoloji yatırımları yapmamız ve teknoloji girdileri kullanmamız lazım. Oysa döviz kurunun artışı bunun maliyetini yükseltiyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bunun sonucunda da çok olumsuz bir tablo ortaya çıkıyor. Bir yer de kısır bir döngü oluşturuyor.

TEKNOLOJİDEN VAZGEÇMEMELİYİZ!

Bu aşamada yapılması gerekenler, teknoloji girdisi kullanmaktan vazgeçmemektir. Belki teşvik politikasıyla ve vergi indirimleriyle yatırımcıya destek olmaktır.

Dolarda artış devam edecek gibi gözüküyor. FED tarafından faiz artırımı bekleniyor. Bu konu, başta bizim gibi kırılgan ülkeler olmak üzere bütün dünyayı etkiledi. Dolayısıyla, FED tarafından yapılacak olan ‘sembolik’ artışın (0,50 ya da 0,45) doların değer kazanmasına yol açacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla doların değer kazanma süreci bir süre daha devam edecek. Dolar bütün paralar karşısında değer kazanmıyor, az gelişmiş ve gelişmeye devam eden paralar karşısında değer kazanıyor. Gelişmiş ülke paraları karşısında tam aksine değer kaybediyor.

KENDİ PARA BİRİMİMİZİ GÜÇLENDİRMEMİZ GEREKİYOR

Yapılması gereken bizim kendi para birimimizi güçlendirmek, ekonomi büyüme ortamını artırmak, üretim performansımızı artırmak üzere bir ekonomik güven ortamı oluşturulması gerekir. Bugün tartıştığımız sorunlar, ekonomik olmaktan çok psikolojik ve hukuki sorunlardır. Gerçek bir demokrasi, yargı bağımsızlığı ve hukuk düzenine olan güvenden kaynaklanan bir atılım ile olabilir. Bu bahsettiklerim şu ortamda bulunmuyor. Yatırım iklimi son derece bozulmuştur. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın faizi artırımı da etkili olmaz. Bu süreç maalesef, siyasi belirsizlik ortadan kalkıncaya kadar devam edecektir.

 
KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.