Dolar 2.83’e çıktı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dolar 2.83’e çıktı

ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin biraz üzerinde gelmesiyle 2.81 düzeyinden işlem gören dolar kuru, 2.8344’e kadar yükseldi.

D tarım dışı istihdam verisi 205 bin beklenirken 215 bin gelmesiyle dolar kuru da yükselişe geçti. Güne 2.8241’den başlayan ve gün içinde ortalama 2.81 düzeyinden işlem gören dolar, verilerin beklenilenin biraz üzerinde gelmesiyle beraber yükselişe geçerek 2.83’e çıktı.

Mart ayı Tarım Dışı İstihdam verisinin 215 bin olarak, on iki aylık ortalama olan 225 binin altında kaldığına işaret eden XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, “İşsizlik oranı şubat ayına göre yükselerek yüzde 5,0, ortalama saat başı kazançlar yıllık yüzde 2,3 ile son üç yılın ortalaması üzerinde gerçekleşti. Amerikan ekonomisinin her ay 200 bin üzerinde istihdam yaratması güç ve istihdamda yavaşlama tahminler içerisindeydi” dedi.
Ancak yavaşlayan ekonomik büyüme ile ortalama saat başı kazançların ve ücretlerde artışın büyümeye can suyu olarak görüldüğünden giderek önem kazandığına dikkat çeken Toktay, şöyle devam etti: “Ortama saat başı kazançlarda aylık yüzde 0,3 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşme ileriye dönük umut veriyor. İşsizlik oranlarında yüzde 5,0’e yükseliş ise, FED’in kimilerine göre fazla temkinli bulunan yıl sonu yüzde 4,7 olan tahminini haklı çıkarıyor.”

Tarım Dışı İstihdam verisine ilk tepkinin dolar endeksinden geldiğini ve yükselmeye başladığını, altın ve hisse senedi piyasalarının gerilediğini kaydeden Toktay, “Ancak ilk tepkinin derinleşmediğini ve piyasaların kendi dinamiklerine dönmeye çalıştığını görüyoruz. Dolar kuruna gelince, 2,83 civarında ve önümüzdeki günlerde gelişen ülke piyasalarına para akışı trendin devamı için belirleyici olacak. Teknik olarak, 20 Ocak’ta başlayan düşüş kanalının desteği olan 2,8030 seviyesini önemli görüyoruz. Ancak kısa dönem teknik göstergelerin, örneğin RSI aşırı ucuz bölgeye gelmiş olması tepki alımlarını tetikleyebilir. Yukarıda ilk direnç seviyesi olarak 2,8590 ardından kalıcı bir yükseliş için 200 günlük hareketli ortalamada 2,8970 üzerini gözlüyor olacağız” diye konuştu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.