Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DİMETİLAMİNOFENOL (META—)
DİMETİLAMİNOFENOL (META—)

DİMETİLAMİNOFENOL (META—)

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

DİMETİLAMİNOFENOL (META—)

DİMETİLAMİNOFENOL (META—)

DİMETİLAMİNOFENOL (META—)

DİMETİLAMİNOFENOL (META—) i. (fr. dimèthylaminophénol [meta]). Dimetilanili-nin metasülfonik türevinin alkali ortamda ergimesiyle elde edilen ve 87°C’ta eriyen HO—CeHi—N (CH3)2 formülündeki bileşik. (Rodaminlerin hazırlanmasında kullanılır.) [L] DİMETİLANİLİN i. (fr. diméthylaniline). Kim. CeHr.—N (CH3)z formülündeki üçüncül amin.
— ANSiKL. Sanayide dimetilanilin, sülfürik asit eşliğinde, anilinin metil alkolle otoklavda ısıtılmasıyle elde edilir. 193°C’ta kaynayan, uzun süre kendi haline bırakılırsa esmerleşen, anilin kokusunda, renksiz bir sıvıdır. Dimetilanilin, boyarmaddelerden pek çoğunun hazırlanmasında kullanılan zayıf bir bazdır. Nitröz asit etkisiyle
ON—C0H4—N (CH3)_. formülünde bir paranitrozo türevi verir. Bu madde de indirgenerek, önemli bazı boyar-maddelerde bulunan dimetilparafenilendiami-ne dönüşür. Dimetilanilin, karbon oksiklo-rürle yoğunlaşarak Michler ketonu’nu verir; benzaldehitle olaya girince malakit yeşili*ni verir, formol v.b. ile çeşitli tepkimelere katılır.
Teknikte dimetilanilin, genellikle monome-tilanilinle karıştırılarak kullanılır; karışımında monometilanilin bulunduğu, katkı maddesi olan asetik anhidritin açığa çıkardığı isiyle anlaşılır. (L)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.