Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DİLKAYA

DİLKAYA

DİLKAYA

DİLKAYA

DİLKAYA höyüğü. Arkeol. Van gölünün kıyısında, Van-Gevaş kara yolunun 30. kilometresinde. İki kısımdan meydana gelir.
İlk kısım teras, İkincisi ise asıl höyüktür.
Define ve eski eser kaçakçılarının bir kısmını yıktıkları höyük 1%8’de Prof. Afif Erzen başkanlığındaki Çavuştepe kazı ekibince yüzeyden araştırıldı. Erken bronz çağından selçuk, osmanlı gibi geç devirlere kadar bir yerleşme noktası olduğunu gösterir buluntular ele geçti. (Bk. EKCÎLT)fM D İLK E (sir Charles Wentworth), İngiliz siyaset adamı (Londra 1843-ay.y. t 1911).
1866’da liberal partiden milletvekili seçildi, aşırı radikal eğilimin temsilcisiydi; kısa zamanda Chamberlain ile birlikte yöneticisi oldu. Chamberlain gibi derin bir inançla yeni emperyalizme bağlıydı; bu bağlılığını, büyük bir yankı yapan eserinde dile getirdi: Greater Britain (En Büyük Britanya) [1886]. Dışişleri bakanlığı müsteşarı (1880-1882), sonra bölgesel yönetim bürosu başkanı (1882-1885) oldu, önemli görevlere atanması beklenirken bir zina davası (1885) siyasetten çekilmesine yol açtı. Oldukça silik bir mevkide, boş zamanlarını, milletlerarası sömürge meseleleri üstüne eser yazmakla geçirdi. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.