Dikkat! Dondurma yerine boya yemeyin

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dikkat! Dondurma yerine boya yemeyin1

Prof. Dr. Gültekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde çok tercih edilen dondurmaya talebin, ortaya konulan çeşitlerle daha da artırılmaya çalışıldığını söyledi.

Dondurmanın asıl maddesinin süt, salep ve şeker olduğunu belirten Gültekin, bu şekildeki bir dondurmanın önemli miktarda tüketilmesinin sağlık açısından faydası bulunacağını anlattı.

Ticari kaygılarla üretilen dondurmalarda sağlık konusunda sıkıntı yaratacak katkı maddeleri bulunabileceğine dikkati çeken Gültekin, bunlardan birinin de meyveli dondurmalarda kullanılan renklendiriciler olduğunu kaydetti.

“LİMONLU DONDURAMADA BEYAZ RENK ÖNEMLİ”

Doğal renklendiricilerin risk oluşturmadığını ancak sentetiklerin insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Gültekin, şöyle konuştu:

“Limonlu dondurma aldınız. Rengi sapsarıysa, orada boya kullanıldığı bellidir. Çünkü limonu kattığınız zaman rengi beyazdan sarıya çok hafif döndürebilir ama sapsarı olmaz. Burada kullanılan sentetik renklendiriciyse biz bunu tercih etmeyeceğiz. Sentetik renklendiricilerin bir kısmı DNA hasarı oluşturma, bir kısmı alerjik hastalıklara yol açma, bazıları ise kanser riskini artırma potansiyeline sahip. Yine sentetik gıda boyaları hiperaktiviteyi artırıyor. Hiperaktif çocuğunuz varsa sentetik gıda boyalarından uzak durmanız lazım.”

Meyveli dondurmanın sentetik renklendirici içermediğinden emin olunması gerektiğini ifade eden Gültekin, “Limonlu dondurma alacaksanız beyaz olmalı, hafif sarıya çalabilir. Çilekli dondurma alacaksanız hafif pembe olmalı. Eğer hiçbir şey bilmiyorsak, sade ve kakaolu dondurma, sentetik boyalar açısından daha güvenilir” dedi.

Açık dondurma alındığında, bunda hangi renklendiricinin kullanıldığının sorgulanması gerektiğini anlatan Gültekin, kapalı dondurmanın da paket bilgilerine bakılması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.