Dikkat: Bu Haber Dudak Uçuklatıyor

Dikkat: Bu Haber Dudak Uçuklatıyor

116_sensorlu_870_megapiksel

Kamera teknolojisi her geçen gün hızla gelişimine devam ederken yeni kameralarla günlük ihtiyaçlar kadar dev camerabilimin de eksikliği geliştirilen teknoloji ile gideriliyor. En az akıllı telefonlar kadar hızlı gelişen kamera teknolojisi, bugün gelinen noktada bizlere bir zamanlar döneminin en ileri teknolojisine sahip VGA çözünürlüklü dijital kameraları hatırlatıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar dijital makinelerdeolmayan çözünürlüklerin şimdi akıllı telefonlardabulunuyor olması, “teknolojinin sonu yok!” sözlerini akıllara getiriyor. En iyisinin bizde olduğunu düşünsek de, yeni bir güne uyandığımızda çıkan bir üst model ile sahip olduğumuz teknoloji bir anda demode oluveriyor. İşte bunlardan biri de şimdilik kamera teknolojisinde gelinen son nokta olarak adlandırılan Canavar Kamera lakaplı Hyper Suprime-Cam.

dev kamera

dev kamera

Supbllp

Hawaii’de bulunan Subaru Telescope isimli şirketin geliştirdiği Hyper Suprime-Cam, tam olarak 870 Megapiksel. Dev kamerada kullanılan ve henüz diğer sınıf arkadaşlarında olmayan 116 sensör sayesinde, netlik, zum, güneş ayarı, eksen takibi, sıcak açı gibi 111 önemli algılayıcı ve motor daha bulunuyor.

3 metre boyunda ve 3 ton ağırlıktaki Canavar Kamera’nın genel yüksekliği ise 8.2 metre. Canon firmasıyla anlaşan Subaru Telescope, Geniş Alan Düzenleyici (WFC) sistemini de dev kamerada kullanmış. Aynı zamanda görüntünün dağılmasını engellemek adına 7 kat farklı lens kullanılmış. Kendi içinde 872 kg. ağırlığıyla dikkat çeken Hyper Suprime-Cam, 100 bin kilometreyi 50 cm’e kadar yakınlaştırabiliyor.

Eksi 100 derecede çalışabilen kameranın tüm lenslerde buz tutmayan maddeler kullanılmış. Özel bir rasathane tarafından kullanılabilme amacıyla geliştirilen ürünün kısa zamanda Uzay bilimlerinde de kullanılması bekleniyor.

2 yorum

  1. en garibi ne biliyormusunz kamera 8 metre ya adamları işi gücü yok bu kamerayı yapmak içinmi uğraşmışlar biz de bir arabayı yapamıyoruzb e

    • merhaba
      ilginiz için teşekkür ediyorum.evet sözlerinizde haklısınız.ama ümidi kaybetmek olmaz Türkiye cumhuriyeti olarak yakın bir zamanda daha iyisini yapacağız merak etmeyin araba konusunda söylenecek bir şey yok bu kanıda bayağı bir gerideyiz sebebi de bir filimden alıntı yaparak söylüyorum (devrim arabaları)diyor ya orada Türkiye de hiç bir başarı cezasız kalmaz evet Türkiye deki durumlarda bu aynen başarının cezasını ya hayatıyla yada hapis cezasıyla ödüyordu bu ülkenin mucitleri ve bilim adamlarına sahip çıkılmadı çıkılmazda ve halen daha dünyaya nam salmış en büyük türk bilim adamları yurt dışındalar ama bu teknolojiyi yakalamamız yakın mesafedir içiniz rahat olsun.
      iyi akşamlar diliyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*