Dikkat arabanız hacklenebilir! Bu noktalara dikkat edin çünkü…

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dikkat arabanız hacklenebilir! Bu noktalara dikkat edin çünkü…1

Gelişen teknolojiye ayak uyduran arabalar da artık akıllı sistemlere sahip olmaya başladı. Aracınızın içindeki son teknolojik sistemler, büyük faydalar getirmesinin yanı sıra bazı riskler de taşıyor. Kullanılan kablosuz teknolojiler, dışarıdan sızmalara karşı koyamıyor. Bu sebepten dolayı bilgisayar korsanlarının hedefleri haline gelen arabalar, hacklenme durumlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu da araç sahipleri için tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyor.

ARAÇLARINIZ BİRER HEDEF TAHTASINA DÖNÜŞEBİLİR!

Son teknoloji araçların içerisine kurulan kablosuz iletişim sistemleri, ilk bakışta güvenli gibi gözükse de uzaktan erişilebilir olması sebebiyle, araçlarınızı aslında birer hedef tahtasına dönüştürüyor. Mercedes, BMW, Land Rover ve Subaru gibi dev markaların araçlarında yapılan incelemelere göre, yeni nesil araçların %90’ında kablosuz sistemler kullanılıyor. Bu kablosuz sistemlere güvenlik yazılımları yüklense dahi, bu yazılımlar hackerlara karşı koyamıyor. Tüm bunların sonucu olarak, araçlara erişme imkânı bulan hackerlar, uzaktan kontrol sağlayarak aracınıza ani fren ve yön değişikliği gibi komutlar verebiliyor. Tam da bu noktada araç sahiplerinin çok dikkatli davranması gerekiyor.

ABD’Lİ GÜVENLİK UZMANLARI DENEY YAPTI VE…

Charlie Miller ve Chris Valasek isimli iki güvenlik uzmanı, Chrysler Cherokee marka aracı uzaktan kontrol etmek amaçlı deney yaptı. Bu deneylerinde başarılı olan ikili, aracı internet üzerinden ele geçirerek içerisindeki birçok noktaya erişim sağladı. Bununla da yetinmeyen uzmanlar, seyir halindeki araca ani fren yaptırarak çukura düşmesine neden oldular. Bu sayede araçların hacklenmesi konusunda meydana gelebilecek olan riskler de gözler önüne serildi.

SÜRÜCÜLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR…

Araç sahipleri ve sürücülerin binlerce dolar ödeyerek aldıkları araçlarını korumak için, bu yöntemlere çok dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle aracınızın kablosuz sistemiyle entegre ettiğiniz cihazlarınızın (akıllı telefon, tablet vs) temiz olmasına çok dikkat etmelisiniz. Yaptığınız bağlantılar mutlaka güvenli bağlantılar olmalı ve bu bağlantıları kullanmadığınız zaman mutlaka kapalı konumda tutmanız gerekiyor.
Özellikle bluetooth bağlantıları sızıntılara oldukça açık olduğundan dolayı, bluetooth bağlantılarını genellikle kapalı tutmanızda fayda var. Tüm bunların yanı sıra, aracınıza dışardan bağladığınız USB ve DVD gibi şeylerin içeriğinin temiz olduğuna emin olmalısınız. Aracınıza yükleyebileceği herhangi bir zararlı kod, sistemlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Son teknoloji araçları üreten dev firmalar da, bu güvenlik açıklarına karşı şimdiden önlem almaya başladı. Araç sahiplerinin yama kurmalarını istediler ve güvenlik stratejilerini yenilediler. Bu sebepten dolayı, yeni nesil otomobil alacakların bu konulara muhakkak dikkat etmesi gerekiyor.
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.
KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.