Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aile

DİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aile

DİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aileDİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aile

VDİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aile

DİDİA, imparator Didius’un (Julianus) ve kızı Didia9nm (Clara) mensup oldukları romalı aile. (Bk. DtDius JULiANüS.) [L] DiDiER, istria dükü, son Lombard kralı (öl. Liège veya Corbie, 774’ten sonra), Lom-bardların kralı Aistolf, 756’da çocuk bırakmadan ölünce Didier tahtı ele geçirmek için ayaklandı. Papa Stephanus II onun tarafını tuttu ve 757’de Didier taç giydi. Ama, verdiği sözleri tutmadı: Liutprando tarafından el konmuş toprakları papa’ya geri vermedi. Didier, papa Stephanus IlI’ten Ro-ma’daki frank partisi başkanlarının öldürülmek üzere, kendisine teslimini istemeden kısa bir süre önce kızını, Charlemagne ile evlendirdi. Ama, çok geçmeden Charlemagne, kızdan boşandı. Lombard kralı, ölen Carloman’ın tahtına kardeşi^ Charlemagne el koyunca, kendine sığınan o-ğullannı kabul etti. Papa Adrianus I’den bu genç prenslerin kutsanmasını istedi. Papalık devletlerinin bir bölümünü ele geçirdi. Charlemagne, papanın çağırışı üzerine İtalya’ya döndü. Didier, Pavia’da 773-774 arası kuşatıldı, teslim olmak zorunda kaldı. Liège veya Corbie’de bir manastıra sürüldü. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.