DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair
DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair

DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair
Emily DİCKİNSON

DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair

DİCKİNSON (Emily), amerikalı kadın şair

(Amherst, Massachusetts 1830-ay.y. 1886). Edgar Allan Poe ve Walt Whitman’dan sonra XIX. yy. amerikan şiirine hâkim oldu. His hayatında hayal kırıklığına uğradıktan sonra babasının evine kapandı, orada düşünce ve ruh âlemine daldı. İç dünyasını yansıtan binden fazla küçük şiir yazdı, ölümünden sonra yayımlanan (18901896) bu eserler ancak 1920’den itibaren de-ğerlendirilebildi. Dickinson’a göre şiir, yıkılan puritanlığın yerini doldurabilecek tek inanç ve iman kaynağıdır. Babasının evinden hiç çıkmayan Dickinson, yirmi beş yıl boyunca bütün varlığı ile kendini şiire verdi. Emerson’u hatırlatan şiirleri daha sade, daha güçlü ve daha derli topludur. (L)

DİCKİNSON (John), amerikalı siyaset adamı (Talbot County, Maryland 1732-Wil-mington, Delaware 1808) Philadelphia’da avukat idi. 1762’de Delaware, 1764’te de Pennsylvania Meclisine seçildi. 1767-1768’de Letters from a Farmer in Pennsylvania to the Inhabitants of the British Colonies’i (Bir Pennsylvania Çiftçisinin İngiliz Sömürgeler Halkına Mektupları) yayımladı ve 1774’te Kıta kongresinin krala, Kanada ve yabancı ülkelere yönelttiği dilekleri kaleme aldı. Ama 1776’da Bağımsızlık bildirisini imzalamayı reddetti. Wilmington’a çekildi; çeşitli yazılarını bir tek eserde topladı: The Political Writings of John Dickinson (John Dickinson’un Siyasî Yazıları) [1801]. (L)
DİCKİNSON (Preston), amerikan ressamı (New York City, A.B.D. 1889-Hendaye, Fransa 1930). New York’taki Art Students League’de okudu (1905-1910); beş yıl süreyle dolaştı, daha çok Louvre müzesinde eski resim ustalarının tablolarını inceledi. Birinci Dünya savaşından sonra, Doğu resminin etkisini taşıyan kübist resme yöneldi; japon estamplarıyle, CSzanne’ın bazı resimlerinden yararlandı.

Yağlıboya ve suluboya çalışmalarından çok, pastel resimleriyle (natürmortlar, manzaralar) tanınır. Büyük şehirleri ve sanayi bölgelerini işlediği resimlerini, (New york City köprüleri, Quebec’ten görünümler) natürmortlarında sık sık görülen sert ve çiğ renk düzeninin aksine, çok ince nüanslarla değerlendirmiştir. (L)

DiCKSEE (sir Francis Bernard, Frank — denir), İngiliz ressamı (Londra 1853-ay.y. 1928). İlkin Graphic adlı dergi için yaptığı resimleriyle tanındı. 1891’de Krallık akademisine üye oldu. Klasik bir üslûpla efsane konularını işledi, sembolik resimler yaptı. Uyum (1877) adlı tablosu Londra’da Tate Gallery’dedir. (L)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.