DİAVOLO İtalyan gerilla önderinin takma adı (İtri, Foggia 1771-Napoli 1806)

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

DİAVOLO İtalyan gerilla önderinin takma adı (İtri, Foggia 1771-Napoli 1806)1

DİAVOLO (Fra), bir İtalyan gerilla önderinin takma adı (İtri, Foggia 1771-Napoli 1806). Asıl adı Michele Pezza olan Fra Diavolo fakir bir ana-babanın çocuğuydu. Çocukluğunda geçirdiği ağır bir hastalıktan kurtulması Ü2erine annesi, eski bir geleneğe uygun olarak, ona papaz elbiseleri giydirdi. Arkadaşları da okuldaki başarısından dolayı kendisine diavolo (şeytan) adını takmışlardı. Böylece halk arasında Fra Diavolo (Şeytan Papaz) adı yerleşti.

Bir saraç yanına çırak olarak giren Fra Diavolo bir ağız kavgasından sonra ustasını saraç iğnesiyle öldürdü. Kanundan kaçmak için Terra di Lavoro dağlarına çıktı, burada bir süre eşkıyalık yaptı, cinayetler işledi. 1798’de teslim oldu ve Napoli kralı Ferdinando IV’ün fransız işgaline karşı topladığı orduya katılması şartıyle bağışlandı. Katıldığı alay Fransızların Roma ile Napoli arasındaki bağlantılarını kısa zamanda kesti. Fra Diavolo’ya albaylık rütbesi verildi. Fakat fransız işgalcilerden aldığı korkunç intikamlar ve Albano kuşatmasında adamlarının tutumu sonunda Castel Sant’-Angelo’ya hapsedildi. Buradan kaçtı, 1800’de kral tarafından affedildi. Bir süre hiç bir işe karışmayan Fra Diavolo 1806’da Fran-sızlara karşı Bourbon alaylarını yönetti; Gaeta savunmasına katılarak Cassano dü-kası unvanını aldı.

Joseph Bonaparte’ın başına ödül koyması üstüne bir süre kendisini takip edenleri atlattı, sonunda yakalanarak Baronissi’de tu-
Dİ AZ
iuklandı, Napoli’de asıldı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.