DİASKİSİS Beyindeki bir bozukluktan ileri gelen fonksiyon yitimi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

DİASKİSİS Beyindeki bir bozukluktan ileri gelen fonksiyon yitimi1

DİASKİSİS i. (yun. diaskhisis, yırtma ey-lemi’nden). Beyindeki bir bozukluktan ileri gelen fonksiyon yitimi. Beyindeki bozukluk bu fonksiyonu sağlayan beyin kabuğu alanlarında dengesizlik doğurur. (L)

DİASPİS i. (yun. dia, arasından ve aspis, kalkan’dan). Küçük gövdeli kırmız böceği. Dişisi bitkilerin dallarına yapışık yaşar. Gövdesi yuvarlakça mumlu bir kalkanla kaplıdır.

— ANSiKL. Diaspis fidanların korkunç düşmanlarından biridir. Diaspis rosae gül fidanlarını mahveder. D. pentagona Akdeniz bölgesinde ağaç ve ağaççıklara büyük zarar verir. Bunlarla bir arada yaşamaya alıştırılan gelin böcekleri diaspis’leri yiyerek yok eder. (Eşkanatlıların coccidae familyasından.) [L]

DİASPOLİS. Esk. coğ. Bugün Akçakoca.

(M)

Diaspora [«dağılma»], sürgünden sonra (M. ö. VI. yy.) Filistin dışında yerleşmiş yahudi topluluklarının tümüne verilen ad. Fakat «dağılma» aslında, IX yy. da Ahab devrinde ve özellikle 721’de Samiriye’nin yıkılışından sonra başladı. Başlıca merkezleri: Babil (VI. yy.), İskenderiye (IV. yy.), Antakya (MI. yy.), Roma (I. yy.) idi. Çeşitli topluluklar arasında, mektuplaşma ve yardımlaşma ile kendini gösteren çok sıkı bağlar vardı. (L)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.