Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DİABLASTİK

DİABLASTİK

KRİSTAL

KRİSTAL

DİABLASTİK sıf. (fr. diablastique). Bil-lûrlu şistlerde, iri kristalli bir mineralin, arasına yerleşmiş başka mineralleri bir sünger gibi içine çekmesiyle meydana gelen bir kristal dokusu için kullanılır. (L)

Diable Amoureux (LE) [Âşık Şeytan], Jacques Cazotte’un masalı (1772). Genç bir İspanyol, Alvare, şeytana hükmetmenin yolunu öğrenir. Büyü yapmaya gider; çeşitli kılıklarda, özellikle güzel bir kız (Biondetta) ve genç bir erkek olarak görünen İblis, onu baştan çıkarmağa çalışır. Fakat, delikanlının^ baştan çıkmadığını görünce canavar kişiliğine dönerek ortadan kaybolur. (L)

Diable au Corps (LE). Bk. Raymond Ra-diquet’nin eseri İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN. Diable Boiteux (LE) [Topal Şeytan], Le-sage’ın romani (1707). Ispanyol yazarı Gu-evara’nın el Diablo Cojuelo (1641) adlı hikâyesinden esinlenmiştir: kendisini kapatıldığı, şişeden kurtaran öğrenciye şeytan As-medai, çatı ve duvarların ardından evlerde olup bitenleri görme yeteneğini vefir; bu, Paris törelerini nüktelerle anlatmak için yazara elverişli bir yol sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.