Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DHİMİTSANA

DHİMİTSANA

helen

helen

DHİMİTSANA, Peloponnesos’un orta bölümünde yer. XVIII. yy. sonlarından itibaren bir aydınlar merkezi oldu. Bu aydınların yetiştirmeleri, Yunanistan’ın bağımsızlığına yönelen millî ülküyü her tarafa yaydılar. O zamana kadar vatandaşlarına verilen Romii, Rum (romalı, yani bizanslı) adını reddederek ilk defa kendilerine Ellines (Helen) dedirten de bunlar oldu. (L)

DHORME (Edouard), fransız tarihçisi (Ar-mentières 1881 – Roquebrune – Cap – Martin 1966). Eski bir dominiken rahibi; Kudüs’te fransız arkeoloji ve Kutsal Kitaplar okulunda Asur medeniyeti ve İncil yorumları öğretmeni (1905-1931). Ecole des Hautes É-tudes’te (1933-1951) ve Collège de France’ta profesör (1945-1951) oldu. Başlıca eseri: les Religions de Babylonie et d’Assyrie’d\r (Babil ve Asur Dinleri) [1945]. (L)

DHOTi i. (hintçe k.). Eskiden hintli kadın ve erkeğin kalça çevresine sararak giydiği dikdörtgen biçiminde bir kumaş parçasından ibaret eteklik. (Sanskritçede parid-hana.) [L]

DHRANGADHRA, Hindistan’da (Maharaş-tra) şehir, Ahmedâbâd’ın batısında; 40 800 nüf. Kimya ve dokuma sanayii. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.