DEVLİ
DEVLİ

DEVELİ

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

DEVELİ

DEVLİ

DEVLİ

DEVELİ, esk. Everek, İç Anadolu’da Kayseri ili) ilçe merkezi; 32 961 nüf.; yüksl. 185 m. Kayseri-Niğde kara yoluna ve Baş-:öy demiryolu istasyonuna 35 km’lik bir olla bağlıdır. Geçen yüzyıl ortalarına doğu şimdiki yeninin 3 km güneydoğusunda ve 20 m kadar daha yüksekte bir kale kalın-
‘n/o. Kııllnr. Umun (KAROUftSE)
Uzun yıllar bataklıklarla kaplı kalan Develi ovasında geniş yerleşme alanları yoktur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 2-3 kişi kadardır. Yamaçlara yakın bölümlerde tarla ve bahçe tarımı yapılır. Niğde ve Kayseri çevresiyle Uzun yayladan gelen davarcılar, eylül-nisan aylarında koyun sürülerini Develi ovasında barındırırlar. Kayseri’de pastırma yapımı için yetiştirilen sığır sürüleri de temmuz-ekim aylarında Develi ovasında beslenir. (M)
Develi Ulucamii, Develi’de Selçuklulara ait cami. 1281 Yılında yapıldı. Gıyaseddin Keyhüsrev III zamanında Göçer Aslan ve hanımı Sivasî Hatun tarafından yaptırıldığı, taçkapıda bulunan iki kitabeden anlaşılır. Cami, mihrap duvarına dikey beş nef-lidir. Orta nef, yan neflerden daha geniştir. Mihrabı, somaki mermer ve porfir levhalar ile kakma olarak süslenmiştir ve Anadolu’da az görülen örneklerdendir. (M)


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.