Devasa yaralı akbaba tedaviye alındı

Haber |Isparta’nın Gönen İlçesi’nde kanadı kırık ve zehirlenmiş halde bulunan ‘kara akbaba’, Burdur’da Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviye alındı. | Haber

Haber | Devasa yaralı akbaba tedaviye alındı| Haberhaber

 

Gönen İlçesi’nde önceki gün bir çoban tarafından bulunan ‘kara akbaba’, haber verilmesi üzerine görevliler tarafından Isparta Milli Parklar Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada ilk müdahalesi yapılan akbaba, ardından Burdur’daki Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderildi. Veteriner hekim Öztürk Sarıca’nın müdahale ettiği akbabanın zehirlendiği tespit edildi.
Avrupa bölgesinde yaşayan en büyük yırtıcı kuş türü olan kara akbabanın tedavisinin sürdüğünü belirten Sarıca, “Akbabalar doğanın çöpçüleri olarak ifade edilir. Hayvan leşlerini yiyerek beslenirler. Bir anlamda leşleri yiyerek doğayı hastalıklardan koruyorlar. Büyük olasılıkla yediği tilki veya fare etinden zehirlenmiş. Kendi başına beslenemediği için de Gönen’e kadar gelmiş” dedi.

‘Akbaba’nın sindirim sisteminde zehirlenmeden dolayı sorun olduğunu kaydeden Sarıca, “Beslemeye çalışıyoruz. Sol kanadında travma var, tedavi ediyoruz. 3- 4 aylık bir rehabilitasyon süreci olacak. Çünkü kuşu salmamız için çok uzun uçuşlar yapması gerekiyor. Dolayısıyla tedavi dönemi tamamlanmadan bırakma ihtimalimiz yok” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.