Dev operasyon başladı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dev operasyon başladı1

ABD ilk kez İncirlik Üssü’nden havalanan savaş uçakları ile DAEŞ’e karşı hava operasyonu başlattı.

ABD Savunma Bakanlığı, bugün İncirlik Hava Üssü’nden ilk insanlı uçuşların başladığını ve IŞİD hedeflerinin vurulduğunu açıkladı.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Elissa Smith, ABD ordusunun bugün itibariyle Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’nden insanlı uçuşlara başladığını ve IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenlediğini açıkladı.

İncirlik’ten kalkacak uçakların vuracağı hedefler Türk istihbarat makamları tarafından gelen bilgilerle teyit edilecek. Sivil kayıpların önüne geçilmesi için çift kontrolden onay almayan hedefler vurulmayacak

Ankara, DAEŞ terör örgütüyle mücadele kapsamında operasyonel sürecin yönetimi konusunda oldukça titiz davranıyor. ABD ile varılan anlaşmanın ardından Türkiye’nin hava harekâtlarına ne zaman katılacağı merak edilirken, vurulacak bölgelere ilişkin istihbarat ve bilgi paylaşımı sürecinin nasıl işleyeceği de akıllardaki soru işareti olarak yerini almıştı.

VURMADAN ÖNCE ÇİFTE TEYİT Ekran Alıntısı
Üst düzey askeri yetkililerin verdiği bilgilere göre Türkiye bölgedeki hava harekatlarında sivil kayıp olmaması ve yanlış hedeflerin vurulmamasına öncelik verecek. Bunun için de ABD başta olmak üzere koalisyon ülkeleriyle gözden kaçabilecek her türlü detay ele alınıyor. Son olarak Türkiye sınırına yakın noktadaki Atme Kampı’nın vurulması, Ankara’nın çekincelerini güçlendiren bir etken oldu. İncirlik’ten kalkacak uçakların hangi noktalara operasyon yapacağı, operasyona katılacak yabancı ülke pilotlarının koordinasyonu ve vurulacak hedefler noktasında özel önlem düşünülüyor. Buna göre Türk F-16’ları koalisyon güçleriyle karma operasyon yapabileceği gibi harekat merkeziyle işbirliği içinde belirlenmiş hedeflere müstakil hava taarruzları da düzenleyebilecek. Ancak İncirlik’ten kalkacak uçakların vuracağı hedefler mutlaka Türk istihbarat makamlarından da gelen bilgilerle teyit edilecek. Çift kontrolden geçmeyen hedef vurulmayacak. Ankara’nın bu yolla olası sivil kayıpları önlemeyi amaçladığı belirtiliyor. Bu arada Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’ten arındırılacak bölgeye PYD’nin girmemesi konusunda ABD ile mutabık olunduğu, eğit-donat programının kapsamının da genişleyerek sürdüğü belirtildi. İlk aşamada 54 kişi eğitilirken, halihazırdaki eğitimin yaklaşık 2 katı kadar kişiyle sürdüğü belirtildi.

İNCİRLİK’TEN KALKAN ABD F-16’LARI DAEŞ’İ VURDU
ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), İncirlik’ten kalkan F-16 uçaklarının, terör örgütü DAEŞ hedeflerini vurduğunu açıkladı. Açıklamada, operasyona yönelik daha fazla ayrıntı verilmezken CENTCOM, bu operasyonun, Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü (CJTFOIR) misyonunun bir parçası olarak yerine getirildiğini bildirdi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 9 Ağustos’ta, DAEŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonları’nı destekleme çabaları kapsamında ABD Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16 savaş uçaklarından 6’sının ve 300 kişilik bir askeri ekibin İncirlik Hava Üssü’ne vardığını açıklamıştı.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.