Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Derler Ya Her İşte Bir Hayır Vardır Ama Biz Bilemeyiz

İbrahim Hakkı Erzurumi  Demiş ya HAK ŞERLERİ HAYREYLER ZANNETMEKİ GAYREYLER

Kimsenin hakkı kalmaz kimsede Ne bir milim ileri,

Kimsenin hakkı kalmaz kimsede Ne bir milim ileri,

Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp, ben elimi kesiyorum, sen bana “her işte bir hayır vardır”diyorsun deyip veziri zindana attırmış. Vezir zin- dana giderken yine”her işte bir hayır vardır”deyip gitmiş. Padişah yine öfkelenmiş,”adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor”demiş.
HER İSTE BİR HAYIR VAR!’*
Zamanın birinde bir padişah yaşarmış. Padişah avlanmayı çok sever, sık sık avlanırmış. Yine bir gün padişah vezirine “bugün ava nereye gidelim”diye sormuş, vezir bir yer tarif etmiş. Oraya gitmişler fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlar. Padişah vezirine kızmış, “Senin yüzünden oldu”demiş. Vezir yine aynı cevabı vermiş: “Her işte bir hayır vardır padişahım, üzülmeyin”demiş.
Daha sonra padişah avlanmak için az bir adamla insan ayağı değmemiş başka bir yere gitmiş, avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp, esir etmişler. Yerliler her gün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış, sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar. Çünkü yerlilerin inancına göre sakat veya bir yeri yaralı adamdan kurban olmazmış.
Padişah vezirini düşünüp ona hak vermiş. Hemen ülkesine dönüp vezirini serbest bıraktırmış. Ama yine soruyu sormuş: Hadi benim elimin kesilmesini anladık, peki senin zindana girmendeki “hayır” nedir demiş.
Vezir de; “Ben de zindana girme- yip sizinle gelseydim, yerliler şimdi diğerleri gibi beni de kurban etmiş olacaklardı demiş.”