Davutoğlu tartışmaya el koydu:Ali Atıf Bir’i Davutoğlu görevden aldırdı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Davutoğlu tartışmaya el koydu:Ali Atıf Bir’i Davutoğlu görevden aldırdı1

eski Bugün Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir’in İstanbul Şehir Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan tartışmaya Başbakan Ahmet Davutoğlu el koydu.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Ali Atıf Bir’in görevden alınmasını istedi Murat Ülker kırmadı!

Ülker Grubu vakfına ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne, kayyum atamasından önce Bugün Gazetesi’nde yazan Ali Atıf Bir’in atanması tartışmalara yol açmıştı.

Bugün Gazetesi’nin eski yazarı Ali Atıf Bir’in İstanbul Şehir Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan ‘cemaat’ tartışmasıyla birlikte, üniversitenin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi istifa etmiş, üniversitenin “Cemaat’in eline geçtiği” öne sürülmüştü.

Bugün Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaparken 1 Ekim’de Murat Ülker’den aldığı rektörlük teklifi sonrası köşe yazarlığını bırakan Ali Atıf Bir, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun isteği üzerine İstanbul Şehir Üniversitesi rektörlüğü görevinden bugün alındı. Alı Atıf Bir’in yerine İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü’ne Cengiz Kallek alındı.

Davutoğlu’nun Ülker’e talimatıyla İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Ali Atıf Bir….

YANDAŞ MEDYA YAZDI: “DAVUTOĞLU, ÜLKER’E ‘REKTÖR TARTIŞMASINI BİTİR’ DEDİ”

Star’da yer alan habere göre, salı günü üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Murat Ülker’le görüşen Davutoğlu, Ülker’den üniversitedeki rektör tartışmasını bitirmesini istedi.

Murat Ülker de Davutoğlu’nun isteğini kırmayarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nin rektörünü değiştirdiğini, üniversitenin ‘cemaatin eline geçtiği’ algısını değiştirme sinyalini, “Müjde, Şehir Üniversitesi mütevelli heyet ve rektör seçimi yenileniyor. Bende yanlış anlaşılmaktan kurtuluyorum.

Haklarınızı helâl ediniz. Ali Atıf Bir beyefendi vekaletten ayrılıyor. Asaleten kadim dostum Cengiz Kallek beyefendiyi atadım. Yanlış anlaşılma olmasın.” tweetiyle duyurdu.

 

2Ali Atıf Bir’in rektör olarak atanmasının ardından görevi bırakan kurucu üyeler Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Doç. Dr. Fahrettin Altun’un, istifa açıklamasında,“Üniversite Rektörlüğü’ne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan ‘YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye şeriatla savaşı kaybeder’ gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek ‘paralel devlet yapılanması’na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” ifadeleri yer almıştı.

Kaynak: Gerçek Gündem


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.