Davutoğlu Suriye için son sözü söyledi

Dışişleri Bakanı, Suriye’ye “Operasyonları durdurun” çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye yönetiminden sivil halkta kayıplara yol açan operasyonlarını derhal durdurmasını talep ederek, “Eğer operasyonlar durmazsa bundan sonra bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşulacak bir şey de kalmaz” diye konuştu. Bakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığında yaptığı kısa açıklamada, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Perşembe akşamından bu yana Suriye yönetiminin operasyonlarının yoğunlaştığına dikkati çeken Davutoğlu, o günden bu yana Suriye yönetimi ile her düzeyde temasta bulunduklarını ve operasyonların durdurulmasını talep ettiklerini kaydetti. “Sağlıklı bir şekilde bir sürecin işlemesi için her şeyden önce akan kanın durması lazım” diyen Davutoğlu, Lazkiye’de ve diğer şehirlerde yaşananların iç işleri olarak görülmesinin söz konusu olamayacağını ve mazur görülemeyeceğini bildirdi.  Şam ziyaretinde, 6 buçuk saat süren görüşmelerde Suriye yönetimine ve Beşşar Esad’a çok net iki talepte bulunduklarını kaydeden Davutoğlu, “Birincisi operasyonların derhal durdurulması ve Suriye ordusunun, başta Hama olmak üzere şehirlerden çekilmesi.

İkincisi de Suriye halkının haklı demokratik taleplerinin karşılanması” dedi. Bu çerçevede yapılan kapsamlı görüşmelerle ilgili hususları kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Herşeyden önce şunu vuzuha kavuşturmak istiyoruz: Türkiye ne bu görüşmede ne de daha sonraki aşamalarda operasyonların devam etmesi konusunda Suriye’ye herhangi bir süre tanımış değildir. Bu konuda, özellikle uluslararası bazı basın kuruluşlarında gündeme getirilen hususları şiddetle reddediyoruz. Biz, o görüşmede de daha sonra da her düzeyde yaptığımız görüşmelerde operasyonların derhal durdurulması talebinde bulunduk.

Türkiye’nin hiçbir şekilde masum sivillerin can kaybına yol açacak operasyonlara yeşil ışık yakması söz konusu değildir, olmamıştır, olmayacaktır. Bunun bir kere bilinmesinde fayda mülahaza ediyorum.” Esad’la üzerinde konuştukları bazı konularda Suriye’nin ilk 2 gün içinde bazı adımları attığını belirten Davutoğlu, bu adımların Hama’dan tankların çekilmesi ve Hama’nın Türkiye’nin Şam büyükelçisine ve ulusal ve uluslararası medyaya açılması olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.