Davutoğlu “DAEŞ, İslam dünyasının en büyük tehtididir”

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Davutoğlu “DAEŞ, İslam dünyasının en büyük tehtididir”1

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilkent Otel’de düzenlenecek 31’inci İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu.

İşte Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

Bizde bir ruhban sınıfı yok. Aksşne diğer insanlarla birlikte ortak yaşam alanının paylaşan onlarla dertlenen ilim adamlarından oluşan bir makam verdır. Bu da müftülük makamıdır.İnsanlık büyük bir bunalımın içinden geçiyor. İslam dünyası hiç haketmediği İslam adıyla bağdaştırılması mümkün olmayan dertler için çare arayışlarının içinde.

İnsan onuru İslam medeniyetinin en önemli referans kaynağıdır. Bizim tarihimizde de çok ciddi bunalımlar yaşandı. Dış etki bağlamında Haçlıların ve Moğolların çıkardığı dış meydan okumalar bugün yaşananlara benzemektedir. İç parçalanmalar ve gerilimle birlikte büyük parçalanmaların yaşanması. Büyük islam şehirleri o dönemlerde de büyük yıkımlar yaşadı.
İLİM ADAMLARININ BİR ARAYA GELMELERİNİN VAKTİ GELMİŞTİR

Artık bu yıkıcı tablo karşısında İslam dünyasının ilim adamlarının bir araya gelmesinin vakti gelmiştir, hatta geçmiştir. Şu veya bu ifratlara, geçmişte gulat olarak adlanan bütün aşırı akımlara karşı mutedil Sünnilerin, mutedil Şiilerin ve bütün İslam irfanını temsil eden ekollerin omuz omuza vermesi lazım. Bugün DEAŞ, bizim için İslam medeniyetine dönük en büyük tehdit niteliği taşımaktadır. Çünkü doğrudan gençlerimizin zihinlerine, insanlarımızın zihinlerine yanlış bir İslam telakkisinin yerleştirilmesine yol açmaktadır.”

EL ELE VERECEĞİZ

Özellikle de sosyal medya üzerinden bir takım sloganlarla genç beyinlerin, zihinlerin şartlandırılması suretiyle yanlış dini telakkiler ile Müslümanları katletmeyi bile bir anlamda caiz gören yaklaşımla hiçbir bir şekilde insanlık onuruyla bağdaşmayacak tabloların ortaya çıkmasına sebep olan akımların içerinde yer almaları hepimiz için en büyük sınavdır. El ele vereceğiz. Özellikle müftülerime sesleniyorum, müftülerimizin liderliğinde, bütün illerimizde, bütün din adamlarımızın bu aşırı akımlara karşı gençlerimize sahip çıkması lazım. Doğru bir dini telakkiyi yeniden inşa edebilmek için her an hayatın içinde olmak lazım.

HER SORUMSUZ DAVRANIŞ…

Diyanet İşleri Başkanlığımızı siyasi tartışmaların içine çeken her sorumsuz davranış aslında dolaylı olarak DEAŞ gibi yanlış dini telakkilere, ya da terör örgütlerinin dini yıpratma çabalarına da katkı sağlamış olur.
KAYNAK: AjansHaber


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.