Davayı Komor Açabilir

İsrail Başbakanı’nı 9 Türk’ü öldürmekten mahkemeye çıkarmanın formülü bulundu!

GAZETE HABERTÜRK – SİBEL HÜRTAŞ

UFUK Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Ceza Hukuku Uzmanı Günal Kurşun, Türkiye’nin Mavi Marmara’nın bayrağını taşıdığı Komor Adaları’nı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurmaya ikna etmesi halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında dava süreci başlayabileceğini bildirdi. Kurşun, izlenecek yol haritasını anlattı:

– Konunun UCM yargı yetkisine dahil olabilmesi için 1-Suçun Roma Statüsü’ne taraf devletin sınırları içinde işlenmesi, 2- Statüye taraf devletin vatandaşı tarafından işlenmesi ve 3-Roma Statüsü’nü onaylamayan bir devletin, mahkemenin yargı yetkisini kabul ettiğine dair bir bildirimde bulunması gerekir. İstisnai olarak da BM Güvenlik Konseyi’nin başvurusuyla.

– İsrail, Roma Statüsü’ne taraf değil. Vatandaşları zarar gördüğü için Türkiye UCM’nin yargılama yetkisini tanıdığını bildirse bile Roma Statüsü uyarınca, “top rakları üzerinde sorun teşkil eden olayın meydana geldiği devlet ya da suç, bir uçak veya gemide işlenmiş ise gemi veya uçağın kayıtlı bulunduğu devlet” olmadığı için, Türkiye’nin talebi büyük olasılıkla reddedilecektir.

– Zira Mavi Marmara gemisi Türkiye değil, Komor Adaları bayrağı taşımaktadır. Komor Adaları, Roma Statüsü’ne taraftır. Bu durumda konuyu UCM gündemine götürmenin iki yolundan biri, Komor Adaları’nın devlet başvurusudur.

– Bu durumda UCM Savcısı saldırı emrini verdiği gerekçesiyle İsrail Savunma Bakanı hakkında iddianame hazırlayabilir. Savunma Bakanı ‘Ben emri Başbakan’dan aldım’ derse, Netanyahu sanık sandalyesine oturabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*