Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DANMARA VE DANMAK

DANMARA VE DANMAK

DAMMAK geçz. f. (esk. türk. tanımak’tan). Halk dili. Damlamak.
DAMMAM, Suudî Arabistan’da (Hasa ili) liman şehri, Basra körfezi kıyısında; yakls. ‘128 000 nüf. 000’i amerikalı, 3 000’i İtalyan). Bir mercan kayası üzerine kurulmuş olan şehir, kısa süre önce Dammam petrol yatağının bulunmasıyle gelişti. Liman petrolün ihraç edilmesini sağlar ve hatbaşı olduğu Riyad demiryolu hattının döşenmesinden beri Necid ile Basra körfezini birbirine bağlar.

basra körfesi

basra körfesi

Damar reçinesi

Damar reçinesi

DAMMAR i. Bir çeşit reçine, indonezya ve Yeni Zelanda’da yetişen dummara adlı ağaçlardan elde edilir, damar şeklinde de yazılır.

ANSİKL. Darnmar reçinesi, terpen, hid roterpenik alkol ve reçine maddelerinin bir karışımıdır.

DAMMARA i. (malezya dilinden). Reçinesi için yetiştirilen büyük ağaç. (Açık to-
Foto. (¡iraudon (LAROUSHE)
humlular alt bölümünün araucariaceae familyasından.)

 

 

 

Danmara ağacı

Danmara ağacı

 

ANSİKL. Dammara Australis’in odunu beyaz ve dayanıksızdır; ama yapıcılıkta kullanılabilir. Dammar reçinesi cilâ yapımında ham madde olarak kullanılır. DAMMARTİN (DE), fransız mimar ve heykeltıraş ailesi. DROUET (öl. Jargeau, Loiret 1413), Raymond du Temple ile Charles V’in Louvre sarayı yapımında çalıştı, sonra Jean de Berry’nin hizmetine girdi, daha sonra da Bourgogne dükleri için çalışarak 1383’te baş mimar oldu. Champ-mol manastırı ile Dijon’da Sainte-Shapelle’-in ana kapısını yaptı (1387). Berry’ye döndü (1396) ve dük Jean’ın yaptırdığı birçok binanın planlarını çizdi: Mehun-sur-Yfcvre, Politjers, Bourges, Riom, Lu-signan şatoları; — Oğlu JEAN bir ara Tours ve Mans katedrallerinin mimarı oldu; — Drouet’nin kardeşi GUI (ölm. 1398); kardeşinin çalışmalarını devam ettirerek Louvre sarayı merdiveni için Philippe de Bourgogne’un heykelini yaptı. Berry dükünün baş mimarı olarak (1370), Bourges ve Concressault şatolarında çalıştı, Politiers’de-ki büyük saati yaptı (1390). ingilizler tarafından çıkarılan yangından sonra Jean de Berry’nin bu ildeki konağının (bugün adliye sarayı) onarım işlerini yönetti. Bu sarayın bacasını süsleyen heykelleri (Charles VI, Jean de Berry ve eşleri), onun yaptığı söylenir.

DAMME, Belçika’da (Batı Flandre, Brugge idare çevresi) komün, Damme kanalı kıyısında; 9 800 nüf. XV. yy.dan kalma belediye binası. XlII.yy.dan kalma kilise.

Tar. Damme, Brugge’nin limanı oldu ve XII. – XIII. yüzyıllarda Zwyn’in kumla dolması yüzünden L’Ecluse gibi deniz limanları yararına önemli ticarî rol oynadı. Flandre kontu Ferrand’a karşı harekâta geçen Phillippe Auguste bu limanı işgal ettirdi ama yetersiz bir garnizon bıraktığından 1213’te ingilizler bir baskınla fransız donanmasını yok ettiler. Böylece Philippe Auguste’ün Dover boğazını aşarak Korkusuz Jean’ı kesinlikle ortadan kaldırması imkânı kayboldu. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.