Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dangalaklık

♦ Dangalaklık

DANG i. («yapmacık hareketler» anlamında isp. k.). Gripe benzeyen bulaşıcı salgın hastalık. (Doğu Akdeniz bölgelerinde, Doğuda ve tropik ülkelerin çoğunda görülür.)

ANS1KL. Dang bir virüs hastalığıdır; insana aedes tipi bazı sivrisineklerle geçer. Çoğu zaman hastalık süresince iki defa şiddetlenir; yaygın ağrılar (baş, bel, eklem, kas) ve derin bir bitkinlik ve geçici deri döküntüleri meydana getirir. (L) DANGALAK sıf. Tekiz. «Akılsız, budala, düşüncesiz» anlamında hakaret sözü olarak kullanılır: Ulan bu kapıyı sen mi açtın dangalak? (K. Tahir).

♦ Dangalaklık .i. Akılsızlık, budalalık: Dangalıklık etme. (M)

dANGALAKLIK

dANGALAKLIK

DANGEARD (Pierre), fransız botanikçisi (S6grie, Sarthe 1862-ay.y. 1947). Caen, sonra Podtiers (1894) üniversitelerinde profesör; Paris Bilimler fakültesinde geçici öğretim görevlisi (1904), sonra da profesör oldu, özellikle basit bitkilerle uğraştı. Basit mantarlarda cinsiyet üzerine çalışmalar yaptı. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.