Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DANEGELD Ludvík Daněk

DANEGELD Ludvík Daněk

DANEGELD

DANEGELD

i. İngiltere’yi işgal eden DanimarkalIlara haraç vermek için anglosakson kralları tarafından X. yy.da konulan vergi. (Bu vergi Danimarka işgalinden sonra da devam etti ve 1163‘te kaldırıldı.) [L] DANEK (Ludvik), çek atleti. (Horiçe, Bohemya 1937). Tokyo olimpiyatlarında, Oer-ter’e yenilen Danek, 1964’ten 1968’e katlar dünya disk atma rekorunu elinde tutıu. 1965’teki rekoru 65,22 metredir. (L) DANELAG i. Tar. Danimarka kanunu. V.i-kingler tarafından fethedilen İngiltere’nin büyük bir bölümünde IX. yy.dan itibaren yürürlüğe girdi. (L)

DANELAW i. IX.-XI. yy.da İngiltere’ye yerleşmiş DanimarkalIlara tanınan hukukî muhtariyet. |] DanimarkalI istilâcıların kendi kanun ve töreleri ile yönetilen toprakları. (Bu bölge, aşağı yukarı Northumbria ile Doğu Anglia ve doğu Mercia’yı içine alıyordu. Bölgenin bazı lehçelerinde, İskandinav sömürgeciliğinin önemini gösteren Kuzey menşeli kelimelerde ve kelime köklerine rast-

1 anmaktadır.)

Ludvík Daněk

Ludvík Daněk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.