Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

D’ANDREA

D’ANDREA

D’ANDREA

D’ANDREA

D’ANDREA (Gerolamo), İtalyan yüksek rütbeli kilise görevlisi (Napoli 1812-Roma 1868). Birçok papalık örgütünde görev aldıktan sonra 1852’de Sabina’ya kardinal-piskopos ve yasak kitaplar listesini hazırlayan kurula başkan seçildi. Devamlı olarak Antonelli’ye rakip oldu. Sonra yasak kitaplar listesini hazırlama kurulundan istifa etti ve Napoli’ye çekildi. Papa Pius lX’un gözünden tamamen düştü ve bütün kardinallik hakları elinden alındı. Sonra papa ile barıştı, Roma’ya döndü ve burada öldü. <L)

DANDRÉ-BARDON (Michel François), fransız yazarı ve ressamı (Aix-en-Provence 1700-Paris 1783). J.B, yan Loo ve Jean-François de Troy’un öğrencisi. 1735’te A-kademi’ye girdi. Marsilya’da kralın kadırga ressamı oldu (1745) ve aynı şehirde kurduğu akademinin yöneticiliğine getirildi (1754). En önemli eseri Marsilya müzesindeki İsa tablosudur. Ayrıca birçok eser yayımladı: Livre des Principes à Dessiner (Resim Sa* natının Esasları) [1754], Vie de Carie Van-loo (Carlo Vanloo’nun Hayatı) [1765], Traité de Peinture (Resim Üstüne İnceleme) 11765], Histoire Universelle, Traitée Relativement aux Arts de Peindre et de Sculpter (Resim ve Heykel Sanatı Bakımından Evrensel Tarih) [1769], (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.