Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DANDOLO

DANDOLO

DANDOLO

DANDOLO

DANDOLO, Venedikli ünlü aile» Venedik cumhuriyeti dükalanndan çoğu bu aileden gelmiştir. —ENRICO (Venedik 1107-lstanbul 1205), Söylentiye göre, Doğu imparatoru Manuel Komnenos tarafından tutuklanmış Venediklilerin iadesini istemekle görevlendirildi (1171), fakat imparatorun emriyle gözlerine mil çekilerek kısmen kör edildi. Bıı yüzden Dandolo, BizanslIlara karşı sönmez bir kin besledi. 1192’de düka seçildi, Pisa’lılardan Pola’yı (Istria) geri aldı ve yirmi yıl önce Venediklilerin elinden çıkan Zara’yı ele geçirmeleri için Haçlılara yardım etti. Daha sonra IV. Haçlı seferini kasten amacından saptırdı ve önce Mısır’a karşı yapılması tasarlanan bu seferi İstanbul’a yöneltti. Haçlıların Is-
tanbul’u almaları üzerine de Latin imparatorluğunun kurulmasına önayak oldu. Bunun sonucunda Marmara kıyısından Edirne’ye kadar uzanan arazı şeridini Epiros’u, Akarnania’yı, Aitolya’yı, Peloponnesos’un büyük bir kesimini, Euboia’yı ve Yunan adalarını Venedik’e kattı. Baudouin I’den des pot unvanını elde eti ve «Romanya’nın dörtte bir buçuğunun efendisi» oldu. Ye* rine gelenler bu sıfatları XIV.yy.a kadar muhafaza ettiler; —GIOVANNI (öl. Venedik 1289), Jacopo Contarini’nin iktidardan uzak-laştınlmasıyle 1280’de düka seçildi. Dü-kalığı sırasında Aragon’luları destekleyen Venedik, Sicilya kralı Anjou’lu Carlo I’-den yana olan Papa Martinus IV.’e karşı savaştı. Bu yüzden Venedik cumhuriyeti papa tarafından afaroz edildi. Bu afaroz ancak Papa Honorius IV. devrinde kaldırıldı, — FHANCESCO <ÖL_ Venedik 1339). 1329’dan 1339’a kadar düka. Flandres yolunu kapayan Verona’lı Martino della Sca-la’nın düşmanca tutumu üzerine venedik siyasetini, o güne kadar denizlere doğru yayılma ve Cenova’ya karşı savaş sebebiyle ihmale uğrayan karada yayılma siyasetine yöneltti. — ANDREA (Venedik 1307-ay.y. 1354). 1343’te düka seçildi, 1346’da Türklerle başarılı bir antlaşma imzaladı ve ünlü bir kuşatmadan sonra Zara’yı geri aldı. Cenovalılara karşı kanlı bir savaşa girişti. Bu savaşı uzatmak istediği ve uzattığı iddiasıyle suçlandı. Sert muhalefete karşı koymak durumunda kaldı. Bu muhalefet, Marino Faliero’yu iktidara getirerek başarıya ulaştı. Petrarca’nın dostu idi, Venedik hakkında latince bir kronik yazdı. (L)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.