Dana kıyma 25 liraya düştü

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Dana kıyma 25 liraya düştüEkran Alıntısı

Yüksek et fiyatlarına hükümetin müdahalesi sonuç getirdi. ESK mağazalarında kıymanın fiyatı 25 liraya kadar düştü. Aşamalı olarak yapılacak indirimle vatandaş eti yüzde 27 daha ucuza alacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda verdiği “Et fiyatlarını indirin” talimatı karşılık buldu. Et ve Süt Kurumu (ESK) dünden itibaren fiyatlara ortalama yüzde 5 indirim yaptı. Dana kıymanın fiyatı 26.90’dan 25.75 liraya düşerken, kuşbaşı 30.40’tan 29.40 liraya geriledi. Dana bonfile fiyatı ise 56.90’dan 52.50, dana pirzola da 40.90’dan 38.50 liraya düştü.

PİYASAYA GÖRE YÜZDE 27 UCUZ

ESK’nın 8 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ürünlerde ortalama yüzde 5 indirimli satış kararı alındığı açıklanmış, yeni fiyatların da 10 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtilmişti. ESK Genel Müdürü Kasım Piral da kırmızı et fiyatlarını düzenlemeye yönelik tedbir alacaklarını, piyasa fiyatlarının gevşemesi için adım adım müdahale edeceklerini ifade etmişti. Piral, kurum ile piyasadaki et fiyatları arasında, indirim yapılmadan önce yüzde 23’lük bir fark olduğunu, indirimden sonra ESK’nın yaklaşık yüzde 27 daha ucuz et satacağını kaydetmişti.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.