Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DANA (Francis)

DANA (Francis)

dana  Francis

dana Francis

, amerikan hukukçusu (Massachusetts, Charlestown 1743-Massac-husetts, Cambridge 1811). Babası Richard, Massachusetts eyalet barosunun başkanla-rındandı. Kendisi de Harvard üniversitesini bitirdi ve 1767’de baroya girdi. Sons of Liberty (Hürriyet’in Çocukları) grubunun başkanlığına geldikten sonra, 1774’te Massachusetts eyaletinin ilk meclisine seçildi. İngiltere ile barış ve ticaret anlaşmaları yapmakla görevlendirilen John Adams’ın sekreterliğini yaptı. 1780’de Rusya elçiliğine getirildi. 1791-1806 Arasında eyaletin baş hâkimi oldu. Federal anayasanın kabulüne çalıştı ve aynı görüşte olan Federalist partiyi etkiledi, American Academy of Arts and Sciences’ı (Amerikan Sanat ve Bilim akademisi) kurdu. —Şair Richard Henry Dana (1787-1879) onun oğludur.

Richard Henry Dana

Richard Henry Dana oğlu

DANA (James Dwight), amerikan tabiat bilgini (Utica 1813-New Haven, Connecticut 1895). 1838’de A.B.D.’nin batısında 1 araştırmalar yaptı ve Yale’de ders verdi. Zoophyta (1841), kabuklular (1852-1854), Pasifik okyanusu jeolojisi (1849), temel mineraloji (1852-1854) v.b. ile ilgili incelemeler yayımladı. Ayrıca Amerikan Journal of Science’m yazı işlerini yönetti; jeosenklinal kavramını buldu (1873); kıvrılmış sıradağları tek yanlı basınçların etkisine bağlar. —Oğlu EDWARI) SALISBURY (New Haven 1849-ay.y. 1935), Yale üniversitesinde tabiat bilimi kürsüsünde babasının yerine geçti. DANA (Richard Henry), amerikan hukukçusu ve yazar (Cambridge, Massachusetts 1815-Roma 1882). Edebiyattaki yerini çok genç yaşta yazdığı bir kitabına borçludur: Two Years before the Mast (Yelken Direği önünde İki Yıl) [1840]. Bu kitapta genç bir miço olarak, Boston’da Horn burnu yoluyle’ Kaliforniya’ya yaptığı geziyi, basit ve canlı bir dille anlattı. Seçkin bir röportaj niteliği taşıyan bu kitap, aynı za-
manda, denizcilerin kötü çalışma şartlarının cesur bir protestosu özelliğindedir; kitap, gençlik klasikleri arasında önemli bir yer tutar.

DANA adası, Anadolu’nun Akdeniz kıyısından 2 km uzaklıkta, Silifke’nin güneybatısında ada. Diğer adı Kargacık. Ortaçağ deniz haritalarında Provençal veya Pit-yıısa adiyle geçer. Yüksl. 270 m. (M) DANAAYAĞI blş. i. Bot. Bk. ARIT M. DANABURNU blş. i. Büyük böcek. Elit-raları kısa olduğu için karın kısmını örtmez. (İlmî adı Gryllotalpa gryllotalya.) [Bk. ANSİKL.] Halk dili. Parmakta çıkan dolama.

dana adası

dana adası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.