Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DAMPİERRE DAMPİNG

DAMPİERRE DAMPİNG

DAMPİERRE  Gui

DAMPİERRE Gui

DAMPİERRE (Gui DE), ana tarafından Flandre kontu (1225-Pontoise 1305). 1263’te Namur kontu oldu, 1278’de mirasını ele geçirdi. Hollanda ve özellikle Fransa ile Escaut adaları konusunda anlaşmazlığa girdi. Fransa kralına bağlandı, İngiltere kralıyle Güzel Philippe arasında savaş tehlikesi belirince (1294), kızı Philippa’yı kralın oğlu Edward ile evlendireceğini ileri sürdü. Metbuuna karşı nankörlükle suçlandı ve Louvre’da hapsedildi. Papanın ısrarları üzerine kızma karşılık serbest bırakıldı ve İngiltere ile anlaştı. Bunun sonucunda çıkan savaşta, soylular yüz çevirdi, İngiltere de desteklemeyince (adalete) teslim olmak zorunda kaldı (1300). Bundan sonra, oğulları Flandre’da savaşa devam ederken önce Compiegne, sonra Pontoise’da tutsak hayatı sürdü. 1305’te Athis-Mons antlaşmasının imzalanmasından az önce öldü. (L) DAMPİNG i. (ing. to dump, toptan ucuza satmak’tan dumping). İkt. Belirli bir ürünü, dış pazarlarda iç pazarlardan daha ucuza satma.

dumping

dumping

 

DAMPİERRE  Gui

DAMPİERRE Gui

 

 

ANSİKL. Damping kelimesi, bazen herhangi bir ürünün veya birtakım malların
piyasa iiyatından, hatla bazeıı maliyet iı-yatmdan daha ucuza satılması gibi ticarî uygulamalar için kullanılmıştır. Böylece, reklâm satışları, mevsim sonu satışları, buhran dönemlerinde stokların eritilmesj, stokların daha hızla el değiştirmesini sağlamak amacıyle bazı amerikalı tüccarların mallarını gittikçe düşük fiyatlarla satması gibi usuller, yüzyılımız başlarında bazı kartellerin geniş çapta başvurdukları çeşitli rekabet uygulamaları arasında sayılabilir.

. Damping

. Damping

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.