Cumhurbaşkanları Dahil 50 Milyon Türk’ün Kimlikleri Çalındı, Şimdi İnternette

ABD’li haber ajansı, hackerlerın 50 milyona yakın Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı verileri internette yayınladığını duyuruldu. Erdoğan ve Gül de mağdur.

ABD’li haber ajansı AP, sanal korsanların 50 milyona yakın Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı veri tabanını internette yayınladığını bildirdi. Bu veri tabanının, en geniş kapsamlı bilgi sızıntılarından biri olduğu belirtildi.

CUMHURBAŞKANLARI ERDOĞAN VE GÜL DE MAĞDUR
Voice of America (Amerika’nın Sesi)’nin haberine göre, sanal korsanlar veri tabanında  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, eski  Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül ve Başbakan  Ahmet Davutoğlu‘nun kimlik bilgilerini de yayınladı.

İnternet korsanlarının, veri tabanını yayınladıkları internet sitesinde, “Türkiye’deki korumasız teknik alt yapıya” vurgu yaptıkları belirtildi.

İndirilmeye açık 6,6 GB büyüklüğündeki dosyada, TC kimlik numaraları, adresler, doğum tarihleri, anne ve babaların isimleri gibi bilgiler bulunuyor.

Veri tabanında yer alan bilgiler şunlar:

– TC kimlik numarası

– Ad

– Soyad

– Anne Adı

– Baba Adı

– Cinsiyet

– Doğum Yılı

– Doğduğu Şehir

– Nüfus Kayıt Yeri

– Açık Adres

10 KİMLİK NUMARASINDAN 8’İ EŞLEŞTİ

AP ajansı, sızan bilgilerin doğruluğunu, 10 TC kimlik numarasını kontrol ederek kısmen teyit edebildiğini duyurdu. Habere göre, kontrolü yapılan 10 kimlik numarasından 8’i ilgili kişi isimleriyle eşleşti. Sızan veri tabanının 49 milyon 611 bin 709 isim içerdiği kaydedildi. Bu bilgilerin yayınlanmasının, kimlik hırsızlığı ve sahteciliğe olanak sağladığı ifade edildi.

Habere göre, bilgilerin yayınlandığı internet sayfası, genel olarak bilgi sızıntılarını yayınlayan İzlandalı bir gruba ait.

DÜNYANIN ORTAK SONURU

İnternet korsanlarının sık olarak hassas bilgilere ulaşabiliyor olması, sadece  Türkiye‘nin sorunu değil. Kısa bir süre önce de ABD’deki memurların bilgileri çalınmıştı. Çalınan bilgiler içinde federal hükümet için çalışan 22 milyon memur ve sözleşmeli çalışanın kişisel bilgileri ile milyonlarca gizli belge de bulunuyordu. Amerikalı yetkililer, bu bilgilerin  Çin‘in bir casusluk operasyonu sonucu ele geçirildiğine inandıklarını belirtmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.