Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gündem

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gündem1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan A Haber – Atvortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

MİLLET 1 KASIM’DA İSTİKRARI TERCİH ETTİ

7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki farklı iyi analiz etmemiz gerekiyor. 7 Haziran sonucu koalisyon nasıl oluşacaktı. Koalisyon bir kültürdür. Türkiye tek başına bir partinin iktidar olduğu dönemlerde yükselişe geçmiştir. Ancak Türkiye koalisyonlarla geriye gitti.

Güven ve istikrar bir araya geldiğinde o toplum uçuşa geçer. 7 Haziran sonrasındaki sürede bile Türkiye bir duraksama havasına girdi. Millet 1 Kasım’da istikrarı tercih etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Millet istikrardan tercihini yaptı

YENİ KABİNE

Bununla ilgili olarak Sayın Başbakan çalışmasını sürdürecek. Daha sonra bize kendi çalışmalarını sunacaktır. Arzum başarılı bir kabine oluşması. Başbakan başka telden çalarsa Cumhurbaşkanı başka telden çalarsa bir sonuç alamayız. Senkronize çalışmamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Arzum başarılı kabine oluşması

YENİ ANAYASA
Referandum için için diğer gruplardan destek gerekiyor.Ben şuna inanıyorum, eğer Meclis’ten geçerse milletimiz referandumda bunu onaylayacaktır.
Başkanlık sistemi nedir? Bırakılım bunu halk tartışsın, akademisyenler tartışsın. Bundan neden çekiniyorlar. Bizim bu sistem krizinden kurtulmamız lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz yeni Anayasa’yı onaylayacaktır

“BU KRİZDEN KURTULMAMIZ LAZIM”
Başkanlık sistemi konusunda da ben konuyu dile getirmeye devam edeceğim. Bundan neden çekiniliyor? Başkanlık sistemi nedir? Bırakılım bunu halk tartışsın, akademisyenler tartışsın. Bundan neden çekiniyorlar. Sorunların altında aslında bir sistem problemi var. Sanki bu “Erdoğan’ın şahsi meselesi” diye görüyorlar. Bu benim şahsi meselem değil, bu milletimin meselesidir. Milletimin önüne götürelim, ne derse millet “baş göz üstüne” diyelim. Dünya istikrara giden yol nerededen geçiyorsa, bunlara bakıyor. Yeni anayasayı millete sunma zamanı gelmiştir. Bizim bu sistem krizinden kurtulmamız lazım.

VİYANA’DAKİ SURİYE ZİRVESİ
Viyana Zirveleri süresi içerisinde buraya doğru yönlendirildi. Suriyelilerin önüne sandık getirilmesi konusunda mutabakata varıldı. Seçimlerde de Esed’in katılmaması konusunda mutabakata varıldı. Suriye halkı “ben sandığa gidiyorum, kendi irademle oyumu kullanıyorum” diyecek. Temennimiz odur ki içeride ve dışarıda bütün Suriye’lilerin oyunu kullanması. G20’de ağırlıklı olarak sığınmacıların durumunu müzakere ettik.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: G-20’de sığınmacıların durumunu müzakere ettik

ORTAK DAEŞ OPERASYONU
DAEŞ ülkemiz için bir tehdittir. Ülkemiz içinde ve sınırlarımızda bir tehdittir. Bizimde koalisyon güçleri ile birlikte bir operasyon yapmamız söz konusu. 3 husus benim için önemli. Uçuşa yasak bölge, terörden arındırılmış güvenli bölge ve eğit-donat. Bunların temelinin atılması lazım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DAEŞ tehdit unsurudur, her adım atılır

G20 ZİRVESİNİN ARDINDAN

Bütün personelimize teşekkür ediyorum, adeta yorulmak bilmediler. Bütünüyle ele aldığımız zaman 40 bin civarında hizmet veren insan vardı. Bunları yapmak kolay değildi. Dünyayı dolaştığımız için nerede ne var bunları iyi biliyoruz. Aynı anda 70 otel hizmet verdi. .Bizim hizmet sektörümüz bu işte çok çok iyi. Biz Azerbaycan’ı ev sahibi olarak davet ettik, kendilerinin de katkıları oldu. Bu toplantıları sağlıklı bir şekilde geçirdik. 17 ülkenin liderleriyle baş başa görüşmelerim oldu.

Herkes Paris’i kınıyor da, aynı şekilde Ankara’da olan kınanıyor mu acaba. Teröre karşı dayanışma içinde olmalıyız. Ankara’daki saldırıda 2 dakikada ‘Katil devlet’, ‘katil Beştepe’ dediler. Hollande ile ilgili böyle bir şey duydunuz mu? Ya bunlar bunu yapıyor da ülkemin medyası denen bunu yapmıyor? En ufak bir olaydan, yağ çıkarmaya çalışıyorlar. Her yerde faturayı develete çıkarmak olmaz. Biz milli duruş sergilemeliyiz.”

G-20’de neler konuşuldu?

SONUÇ ALININCAYA KADAR ARA VERİLMEYECEK

Fransız vatandaşı sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak ‘Devlet benim güvenliğim için bu kararı aldı’ diyor ama bizimkiler maalesef. Kesinlikle terörün estirildiği bu bölgelerde bunlara ara vermeyecektir. Kimse bizden bunu beklemesin. Hangi bölge olursa olsun sonuç alınıncaya kadar devam edecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Sonuç alınıncaya kadar ara verilmeyece

MUTABAKATA VARILDI, SEÇİMLERE ESED KATILAMAYACAK

Viyana Zirveleri süresi içerisinde buraya doğru yönlendirildi. Suriyelilerin önüne sandık getirilmesi konusunda mutabakata varıldı. Seçimlerde de Esed’in katılmaması konusunda mutabakata varıldı. Suriye halkı “ben sandığa gidiyorum, kendi irademle oyumu kullanıyorum” diyecek. Temennimiz odur ki içeride ve dışarıda bütün Suriye’lilerin oyunu kullanması. G20’de ağırlıklı olarak sığınmacıların durumunu müzakere ettik.

ISLIKLI PROTESTO

Bir ülkenin milli marşına tahammül edemeyecek bir millet değiliz. Bunları çözmemiz lazım. Çipras’a da bunları söyledim. Bizim başka ülkelerle mukayesemiz asla olmamalı. Bunu yapanlar da nefislerini tatmin etmiştir, bu millete saygı duymaları gerekir.”

Cumhurbaşkanı: Islıklı protestoya tepki gösterdi: “Böyle bir millet değiliz”

“IŞİD DEMEYİN”

Ben daha önce de söylemiştim, IŞİD demeyin, Irak Şam İslam devleti tabiri yanlıştır. İslam’a terörü yakınlaştıramazsınız. Sayın Obama da bunu yakalamış vaziyette. Bir de koalisyon güçleri olarak beraber hareket ediyoruz. Aynı şeyi sayın Putin’le de görüştük. Bu çalışmalara ara veremeyiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “IŞİD demeyin”

SAVUNMA SANAYİSİNDE YATIRIMLAR

İhraç eder duruma gelmeyeceğiz anlayışını ben Türkiye olarak kabul etmiyorum. Biz şuanda füze üretimi yapıyoruz faat menzil konusunda istediğimiz noktada değiliz. Hem milli olsun hem yerli olsun diyoruz. Belli bir süre birileriyle ortaklık yaparsan burada kıskançlık olmazsa sorun olmaz.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE

Orada bir hukuk bürosuyla devlet olarak bir anlaşmamız var. Açıklamam doğru değil, attığımız bazı özel adımlar var. Onlara farklı bir geleceği yaşatacak. Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet etti. Ben onlara ihanet etmiyiyorum. Ben sadece milletimin hakkını iade ediyorum. Yalnız dahi kalsam sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim.

ONLAR MİLLETE İHANET ETTİ

Şunu bir defa çok açık net söylemem lazım. Şahıs olarak onlar beni çok iyi tanıyor ama ben de onları çok iyi tanıyorum. Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiler, ben onlara ihanet etmiyorum. Ben sadece milletin hakkını onlardan geri alma mücadelesini veriyorum. Bu ülkenin hakkını onlardan geri alma mücadelesini veriyorum. Yalnız dahi kalsam sonuna kadar bunu sürdüreceğimi söyledim. Bu bütün mücadeleyi dikkat ederseniz, hukuk içerisinde sürdürüyoruz.”

ABD’DE CİDDİ PARALAR SÖĞÜŞLÜYORLAR

Yalnız dahi kalsam sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim. Devlete ciddi yerleşimler olmuş. Muhalefetle el ele de adımlar atılabilir. Bu adımlar atılsın ki süratle çöcüme kavuşsun. ABD’de ciddi paralar söğüşlüyorlar. Hukuki anlamda ciddi çalışma yapılıyor. Oraya doğru işleyen çok ciddi birzekaları var. ABD’de mafya yapılanmasına gidilmiş.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bana ve millete ihanet ettiler

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.