CUMA GÜNÜ OKUNACAK DUALAR NELER?

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

CUMA GÜNÜ OKUNACAK DUALAR NELER?indir

Cuma günü İslam dinindeki en kutsal günlerden biridir, kandillere eş tutulan bu günde okunacak dualar vardır.

Cuma günü İslam’daki 5 kutsal andan biridir ve Cuma günü okunacak dualarla ibadet edenler İmam-ı Gazali’ye göre Allah’ın evliyaları sınıfına katılır.

Peki cuma günü hangi dualar okunmalı bunun vakti nedir? İmam Gazali’ye göre cuma günü bin kere “Ya Allah!” diyenler evliyalar sınıfına dahil olur. Yine cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu!” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.

Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde dua edilmesi tavsiye ediliyor. Cuma günü okunması gereken dua ise şöyle;

”La ilahe illa ente. Ya Hannan-ü ya Mennan-ü ya Bedia’s-semavati vel ardi. Ya zel celal-i vel ikram.” Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Melik-i Muktedirsin Allah’ım. Bana yardım et!” ismini (100) defa tekrarlayıp sonra da dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.

Cuma namazından sonra ise şu dua okunmalıdır: “Allahümme yâ Ğaniyy-ü, yâ Hamîd-ü, yâ Mübdi-ü, yâ Mu’îd-ü, yâ Rahîm-ü, yâ Vedûd. Eğninî bi-halâlike an harâmike ve bi-fadlike ammen sivâke.”

Manası: Ey Ğanî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allah’ım. Beni helâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Sen’den başkasına muhtâç etme! demektir. Bu duayı edenleri Allahü Teâlâ başkalarına muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

Abdullah bin Ömer buyurdu ki: Hâceti olan bir kimse çarşamba, perşembe ve cum’a günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duâyı okursa Allahü Teâlâ’nın izni ile duası kabûl olur.

Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüs semâvâti vel ard. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ Muhammedin ve en tu’tînî hâcetî.

Cumâ günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünyâ düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kerre “Yâ Allah-ü el-mahmûdü fî küllihi fiâlihi” derse, Allah-ü Teâlâ onun hastalığına şifâ verir.

Hadis-i Şerif’lerde buyuruluyor ki:*Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki cuma arasında işlediği günahlar da affolur.[Tergib]

Cuma günü 80 selavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.[Dare Kutni]

Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.[Taberani]

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.[İsfehani]

Cuma günü sabah namazından önce “Estagfirullah el-azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” diye okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.[İbni Sünni]

Cuma namazından sonra yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allah-ü Teâlâ, bir hafta boyunca kazadan, beladan, kötü işlerden korur.

Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin selavat okuyan, beni rüyada görür.”

Cuma günü 80 selavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.”

“Kim Âl-i İmrân sûresini cuma günü okursa, güneş batıncaya kadar ona Allah-ü Teâlâ rahmet, melekler de istiğfâr ederler.”


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.