Covid: ‘İsrail sürü dokunulmazlığına ulaşıyor olabilir’

Önde gelen bir İsrailli doktor, ülkenin “sürü dokunulmazlığına” yakın olabileceğine inanıyor.

Bu, bir nüfusun yayılmayı bıraktığı bir enfeksiyona karşı yeterince korumaya sahip olması ve hatta bağışıklığı olmayan insanlar bile dolaylı olarak korunduğunda gerçekleşir.

Covid için tahmini sürü bağışıklığı eşiği en az% 65-% 70’tir.

Ancak İngiltere’deki bilim adamları daha temkinli.

Brighton Üniversitesi’nde virolog olan Dr. Sarah Pitt, sürü bağışıklığına ulaşıldığı sonucuna varırken “aşırı tedbir” çağrısında bulundu – yüksek aşılama oranlarında bile zor olacağına inandığı bir şey.

Bunu söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi: “İsrail’deki vakaların düşmeye devam edip etmediğini ve düşük seviyelerde kalmaya devam edip etmediğini görmemiz gerekiyor.”

Bu düzeyde bir nüfus bağışıklığına ulaşmak, aşılanamayan veya bağışıklık sistemi iyi, koruyucu bir yanıt üretemeyecek kadar zayıf olan insanları korumak için önemlidir.

İsrail’de, nüfusunun yarısından fazlası (5,3 milyon) aşılanmıştır ve geçmişte 830.000 kişi de virüs için pozitif test yapmıştır, bu da onlara biraz doğal bağışıklık kazandırmalıdır.

Bu, kanlarında virüsle savaşabilecek antikorlara sahip olma olasılığı yüksek olan nüfusun yaklaşık% 68’i olarak ortaya çıkıyor.

İsrail’in en büyük hastanesi olan Sheba Tıp Merkezi’nin direktörü Prof Eyal Leshem, daha fazla kısıtlama kaldırıldıkça bile vakaların düşmeye devam etmesinin “tek açıklama” olduğunu söyledi.

“Neredeyse normale dönmesine rağmen sürekli bir düşüş var” dedi.

“Bu bize, bir kişi enfekte olsa bile, etrafta dolaşırken karşılaştıkları çoğu insana onlardan enfekte olmayacağını söylüyor.”

Ve 16 yaşın altındakilere genel olarak aşı yapılmasa da, çocuklar da dahil olmak üzere tüm yaş gruplarında vakalar düşüyor.

Google verileri, İsrail ve Şili’nin iki önemli istisnası dışında, birçok ülkenin ay başında kilit altında kaldığını gösteriyor.

Ancak Şili’nin aksine, İsrail açıldıkça ve insanlar çok daha fazla hareket ettikçe, vakalar azalmaya devam etti.

Sürü bağışıklığı nasıl çalışır?

Uzmanlar, herhangi bir kısıtlama olmadan, Covid-19’a neden olan virüsün orijinal suşuyla enfekte olan birinin, ortalama üç ila dört kişiyi daha enfekte edeceğini düşünüyor.

Üç ise, teorik olarak, nüfusun üçte ikisi virüse karşı bağışık hale geldiğinde, enfekte olmuş kişi ortalama olarak onu yalnızca bir kişiye aktaracaktır. Bu, virüsün yayılması için yeterli, ancak büyümesi için yeterli değil.

Bu üç kişiden ikisini bulaşma zincirinden çıkardınız.

Kağıt üzerinde kulağa basit geliyor. Gerçekte ise biraz daha karmaşıktır.

Aşılar% 100 etkili değildir ve insanları hastalanmaktan alıkoysalar bile herkeste enfeksiyonları tamamen bloke etmezler.

Bu, aşılanmış bazı kişilerin hala virüsü geçebileceği anlamına gelir.

Geçmişte Covid enfeksiyonu olan herkesin güçlü veya uzun süreli doğal bağışıklığı yoktur ve virüsün daha yeni varyantları daha bulaşıcıdır.

Bu, sihirli eşiğe ulaşmadan önce çok daha fazla insanı aşılamamız gerekebileceği anlamına gelir.

Ama haberlerin tamamı kötü değil. Pitt, “Halk sağlığı önlemlerini kaldırıp ‘normale’ dönebileceğimizin bir işareti olarak tek başına ‘sürü bağışıklığı’ aramamamız gerektiğini söyleyebilirim.” Dedi.

“Aksine, sürekli olarak düşük düzeylerde Covid-19 enfeksiyonu aramalıyız.”

İngiltere sürü dokunulmazlığına yakın mı?

Birleşik Krallık muhtemelen bu dönüm noktasından bir çıkış yolu olacaktır – eğer ulaşılırsa.

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, Mart ayı ortası itibariyle nüfusun yalnızca yarısında enfeksiyon veya aşı kaynaklı Covid antikorları vardı – ancak bu şimdi daha yüksek olacak.

Antikorların oluşmasının aşılandıktan sonra biraz zaman aldığını unutmayın.

Ancak ülke, en çok aşılanan yaş gruplarında görülen en büyük düşüşlerle birlikte, aşılamanın hastaneye yatışlar ve ölümler üzerindeki etkisini şimdiden görmeye başlıyor.

Genç insanlar arasında enfeksiyon ve hastalıkta da büyük düşüşler oldu, bu da aşının bazı bulaşmaları engellediğini düşündürebilir – ancak kilitlemenin de büyük bir etkisi olacaktır.

Sürü bağışıklığından sonra sırada ne var?

Şimdiye kadar, yeni varyantlar aşılara dirençli görünmüyor.

Ancak Prof Leshem, aşıya direnç gösteren gelecekteki bir varyantın, insanların daha az korumaya sahip olduğu ve ülkenin sürü bağışıklık eşiğinin altına düşebileceği anlamına gelebileceğini açıkladı.

Bu aşılamaz bir durum değil – zaten yıllık grip aşısında olduğu gibi, aşıda ince ayarlarla çözülebilir.

Yine de önemli bir hatırlatma işlevi görüyor – İsrail sürü dokunulmazlığına ulaşmış olsa bile ve Birleşik Krallık takip ederse, bu mutlaka kalıcı bir devlet değildir.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*