Covid-19: Ölen adamın oğlu otel karantinasından serbest bırakıldı

Ölmekte olan babasıyla birlikte İsrail’den eve uçan İrlandalı bir adam, yasal bir meydan okuma başlattıktan sonra karantinadan serbest bırakıldı.

47 yaşındaki Derek Jennings, Cuma günü İrlanda’ya uçtuktan sonra zorunlu karantina altındaydı.

Kanser teşhisi konulan babası şu anda yoğun bakımda.

Pazar günü, Dublin Yüksek Mahkemesine Bay Jennings’in babasının durumunun kritik olduğu ve herhangi bir aşamada ölebileceği söylendi.

İrlanda Cumhuriyeti, uluslararası seyahatleri kısıtlamak için geçen ay otel karantinası başlattı .

Şu anda 30’dan fazla ülkeden seyahat eden kişiler, masrafları kendilerine ait olmak üzere 14 gün boyunca zorunlu otel karantinasından geçmelidir.

Mahkeme Bay Jennings’ zorunlu karantina, içine bir soruşturma olması gerektiğini yönettiği RTÉ raporlar .

Mahkeme, avukatlarından daha fazla belge aldıktan sonra serbest bırakıldı.

Orantısız ve yasadışı

İsrail’den geldikten sonra zorunlu karantinasına itiraz eden bir sağlık çalışanının da bugün serbest bırakılacağı anlaşılıyor.

Inbar Aviezar’ın davası Pazartesi günü Yüksek Mahkeme’ye geri dönecekti. Avukatları, tutukluluğunun orantısız ve hukuka aykırı olduğunu iddia etmişlerdir.

Daha önce, Yüksek Mahkeme’ye Bay Jennings’in İsrail’e seyahatinin işvereni tarafından gerekli olduğu için onaylandığı ve İsrail’deyken Covid-19’a karşı tamamen aşılandığı söylendi.

Ayrıca bu sabah alınan negatif sonuç dahil Covid-19 için bir dizi negatif test aldı.

Bay Jennings’in babasına 2019’da kanser teşhisi kondu ve mahkemeye, o aşamada yaşamak için sadece ayları kaldığından korkulduğu söylendi.

Geçen Çarşamba bayıldı ve o zamandan beri yoğun bakımda.

Mahkeme, Bay Jennings’in karantina aleyhine iki kez temyizde bulunduğunu, İrlanda hükümetinin İsrail’i gezginlerin karantinaya girmesi gereken eyaletler listesinden çıkarmasının ardından ikinci kez olduğunu duydu. Her iki itiraz da reddedildi.

Avukatları, davada zorlayıcı insani hususlar olduğunu ve mahkemenin Dublin Havaalanı yakınlarındaki bir otelde devam eden zorunlu karantinasının yasallığına ilişkin bir soruşturma başlatması gerektiğini savundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*