Coronavirus Salgını: Son Güncellemeler

CDC’nin yeni araştırmasına göre, insanlar sosyal mesafe kurallarına uysalar bile yüz maskesi takmazlarsa spor salonları COVID-19 salgınları için önemli noktalar olabilir.

İçinde – ajans geçen yaz yüksek bir “saldırı oranı” vardı spor salonlarında salgınlardan Çarşamba günü bulgularını yayınladı biri Hawaii raporda ve Chicago’dan başka raporda .

Hawaii’de, enfekte bir bisiklet eğitmeni 3 gün boyunca ders verdikten ve daha sonra pozitif test ettikten sonra Temmuz ayında 21 kişi COVID-19’a yakalandı. Bisiklet istasyonları arasında 6 fitten fazla mesafe vardı, ancak kimse maske takmamıştı. Katılımcılardan biri, daha sonra kickboks dersleri veren ve maskesiz kişisel eğitim oturumları düzenleyen başka bir eğitmendi, bu da birkaç COVID-19 vakasına yol açtı.

CDC ekibi Chicago raporunda, “Kapalı alan egzersizlerinin kapalı alanlarında meydana gelen artan solunum eforu, SARS-CoV-2’nin bulaşmasını kolaylaştırıyor” diye yazdı.

CDC raporlarına göre, salgınlarla bağlantılı ölüm yoktu. Hawaii’de iki kişi hastaneye kaldırıldı ve biri yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi. Chicago’da bir kişi hastaneye kaldırıldı ve iki kişi COVID-19 semptomları ile acil servise geldi.

CDC araştırmacıları, her iki salgında da ana faktörün maske kullanımının olmaması olduğunu yazdı. Hawaii bisiklet dersi o sırada maske kullanımını zorunlu kılmıyordu ve Chicago’daki spor salonu kullanıcıları nadiren maske kullanıyordu.

Hawaii tesisi ayrıca dersler sırasında kapıları ve pencereleri kapalı tuttu, bu da bulaşma riskini artırabilirdi. CDC araştırmacıları, spor salonlarını ve egzersiz tesislerini maske ve fiziksel mesafe gerektirmeye, havalandırmayı iyileştirmeye, sınıf boyutlarını azaltmaya ve personele ve müşterilere hasta olduklarında evde kalmalarını hatırlatmaya teşvik etti.The New York Times , şirketlere aşina isimsiz iki kişiye atıfta bulunarak, ABD sağlık düzenleyicileri yakında Pfizer ve ortağı BioNTech’e koronavirüs aşısını aşırı soğuk koşullar yerine standart dondurucu sıcaklıklarında saklama izni verecek .

Haber bültenine göre aşılar, kap her 5 günde bir kuru buzla doldurulursa 30 güne kadar geçici depolama olarak kullanılabilecek özel termal kaplarda gönderiliyor.

Pfizer başkanı ve CEO’su Albert Bourla açıklamada, “Aşımızın giderek daha esnek koşullar altında sevk edilmesini ve depolanmasını sağlamak için çalışırken, FDA ve CDC ile devam eden işbirliğimizi takdir ediyoruz” dedi. “Onaylanırsa, bu yeni depolama seçeneği eczanelere ve aşı merkezlerine aşı tedariklerini yönetme konusunda daha fazla esneklik sunacak.”FDA, Pfizer’in iki dozluk aşısı için Aralık ayında acil kullanım izni verdi ve bu, onu Amerika Birleşik Devletleri’nde halk için onaylanan ilk aşı haline getirdi. Ultra soğuk özellikleri, nakliye ve depolamayı birçok yerde zorlaştırdı. 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*