Çöl sıcakları ardını yağmura bırakıyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Çöl sıcakları ardını yağmura bırakıyor1

Afrika ve Arap Yarımadası’ndan gelen aşırı sıcak hava 4 gün boyunca etkisini sürdürecek. Cumartesi günü ise yağış ve poyrazın da etkisiyle sıcaklığın mevsim normallerine dönmesi bekleniyor

Türkiye, Afrika ve çöl sıcaklarının kavurucu etkisi altında yanıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminleri Müdürü Ahmet Uçar, önümüzdeki 4 gün boyunca yakıcı sıcakların devam edeceğini söylüyor. Yağış hiç beklenmiyor. Rüzgarın esintisi dahi olmayacak. Ancak cumartesi gününden itibaren sıcaklıklar mevsim normallerine, hatta altına düşecek. Haftasonu ise Marmara Bölgesi’nde ve İstanbul’da yer yer gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İşte meteoroloji uzmanlarının hava tahminleri:
Meteoloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminleri Müdürü Ahmet Uçar: Türkiye Batı’da Afrika, Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Doğu’da ise Arap Yarımadası’ndan gelen sıcak havanın etkisi altında. Bu nedenle önümüzdeki 4 gün boyunca hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredecek. Ve bu sıcaklıklar cumartesi gününe kadar yükselmeye devam edecek. İstanbul’da sıcaklıklar 33 derece civarında olacak. Bu nemle birleşince hissedilen sıcaklık daha da yükselecek. Bu hafta en yüksek sıcaklık Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 42 dereceleri bulacak. İç Anadolu Bölgesi’nde 35 derece, Ege’de Akdeniz’de yine sıcaklıklar 35 derece üzerinde seyredecek. Marmara Bölgesi’nde 35 derece ve üzerinde olacak. Yağış beklenmiyor. Rüzgar yok. Rüzgarın esinti dahi olmayacak. Ama cumartesiden itibaren sıcaklıklar mevsim normallerine ve hatta altına düşecek. 35 derece olan sıcaklıklar 28 dereceye kadar inecek. Bu serinlemenin ardından yeniden ülkemizde sıcak hava dalgası şu andaki tahminlere göre görünmüyor.

GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK
Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergun Güler: Marmara Bölgesi ve İstanbul’da sıcaklıklar ağustos ayı ortamasının 2 ile 5 derece üzerinde seyrediyor. Sıcaklıklar hafta sonuna kadar böyle devam edecek. İstanbul’da hava sıcaklığı cuma gününe dek 31-32 derece görünüyor. Bu sıcaklıklar nemle birleşince 2-3 derece fazla hissedeceğiz. Hafta sonundan itibaren sıcaklık mevsim normallerine dönüyor. Cumartesiden itibaren İstanbul’da sıcaklar azalacak. Poyraz esecek. Parçalı çok bulutlu bir hava var. Aralıklı gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilecek. Ve sıcaklıklar 29 dereceye kadar düşecek.

SICAKLA MÜCADELEDE BESLENMEYE DİKKAT
Diyetisyen Feyhan Belen, sıcaklarda beslenmeyle ilgili uyarılarda bulundu:
Yoğurt: Yoğurdu cacık veya ayran olarak tüketmek sıvı alımını artırır.
Su, Soda, Limonata: Günde en az 3 litre su içilmeli. Soda terle atılan minerallerin karşılanmasını kolaylaştırır.
Dondurma: Az şekerli ve doğal meyveli dondurma antioksidan açısından sağlıklı. Haftada bir iki top tüketilebilir.
Domates ve Salatalık: Düşük kalorili olduğu için yazın gün boyu yenebilir. Cildi besleyen vitamin ve mineraller içerir.
Yulaf ezmesi: Düşük kalorili ve tok tutucudur. Vitamin ve mineral içerir.
Kabak: Yazın en kullanışlı sebzesi az kalorili ve lif açısından çok zengindir.
Karpuz: Serinleticidir ve lif kaynağı olduğundan bağırsak düzenleyicidir.
Erik: Yüksek antioksidana sahip önemli bir anti-aging besindir.
Çilek: Sigara dumanının etkilerini azaltır. Mide ve bağırsak zayıflıklarını giderir. Sindirim gücünü artırır.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.