Çok Dilli Film Şenliği Başlıyor

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği başlıyor…

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği, 23 dilde çekilmiş filmlerle 2012 yılının 26 Şubat ve 7 Mart tarihleri arasında Batman Üniversitesinde gerçekleşecek.

2011 yılının Şubat ve Mart aylarında ilki düzenlenen ve 12 ayrı dilde çekilmiş filmlerin gösterildiği şenliğin, yöredeki demokratik gelişime katkısı nedeniyle gördüğü ilgi üzerine 2012 yılında gerçekleşecek olan gösterimlerinde dünyanın 5 kıtasında konuşulan 23 ayrı dilde çekilmiş, çeşitli türleri kapsayan filmlerin gösterileceği açıklandı.

Üniversite örgencilerinin ve Batman halkının farklı kültürlerle buluşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen şenliğin ikincisinde, Arapça, Kürtçe, Türkçe, Emenice ve Süryanice filmlerin yanı sıra, Japonca, Korece, Çince, Tayca, Endonezce, Hintçe, Urduca, Özbekçe, Farsça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Letonca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Gürcüce ve Hemşince filmlerin gösterileceği bildirildi.

Koordinatörlüğünü Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin üstlendiği şenliğin düzenleme komitesinde Yrd. Doç. Dr. Bahattin İşcan, Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan, Cemil Manap, Angela McCanz, Ubeydurrahman Hamdani, Emine Polat, Tarkan Demir, Halit Kavak, Murat Bayazıt, Olgun Atamer, Tigran İsphuini Kuchatyan, Ulvi Kubilay Dündar, Ayako Nagatsuma, Şenol Taban, Sarkis Seropyan, Lora Baytar ve Kolya Kolohov’un yer aldığı belirtildi.

I. Çok Dilli Film Şenliğine “Yarına Bir Harf” adlı Süryanice filmin yönetmeni Hakan Aytekin konuk olarak katılırken, II. Çok Dilli Film Şenliğinin açılışına İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin katılmasının planlandığı açıklandı.

Uzun metraj filmlerin yanı sıra belgesel ve kısa filmlerin de yer aldığı şenlikte, Japon sinemasının, Rus sinemasının, İtalyan sinemasının, Hint sinemasının usta yönetmenlerinin yönettiği filmlerin ve farklı ülkelerin az bilinen yönetmenlerinin filmlerinin de gösterileceği dile getirildi.

İranlı yönetmen Bahman Ghobodi’nin Kürtçe filmi “Kaplumbağalar da Uçar”, Ousmane Sembene’nin Fransızca filmi “Black Girl”, Nacer Khemir’in Arapça filmi “Çöl Gezginleri”, Ardavazd Peleşyan’ın Ermenice filmi “Yüzyılımız”, Abbas Kiarostami’nin Farsça filmi “Zeytin Ağaçları Altında”, Hsiao-Hsien Hou’nun Çince filmi “Hüzün Kenti”, Samira Makhmalbef’in Özbekçe filmi “İki Bacaklı At”, Bong Joon Ho’nun Korece filmi “Anne”, Roberto Benigni’nin İtalyanca filmi “Hayat Güzeldir” gibi filmlerin şenliğin gösterim listesine alındığı öğrenildi. Artvinli genç yönetmen Özcan Alper’in Hemşince dilinde çektiği “Momi” adlı film ve Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Arapça olarak çektiği “Geçmişe Doğru” adlı belgesel filmin de şenlikte gösterileceği açıklandı.
Farklı dillerin ve kültürlerin izlerini taşıyan filmlerin gösterildiği Çok Dilli Film Şenliği’nin Mardin ve Midyat Metropolitlikleri, Agos Gazetesi, Midyatlılar Derneği, Boxoffice ve Batman Valiliğinin katkılarıyla düzenlendiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.