Çocuklarınızın dökülen süt dişlerini saklayın çünkü….

Dökülen süt dişlerinden kök hücre elde edilmektedir

Çocukların süt dişleri 6 yaş civarında sürekli dişlere yer açmak için dökülmeye başlar. Tabi bu zamanlama erkek ve kız çocuklarına göre değişebilir. Kız çocukları genelde erkeklerden daha erken süt dişlerini dökmeye başlarlar. En son süt dişi 12 – 13 yaşında dökülmüş olur.

Süt dişleri genelde bir düzen halinde dökülürler. İlk olarak 2 alt ön diş, sonra bunu 2 üst ön diş takip eder. Eğer bir çocuk bir kaza sonucu veya diş çürüğü sonucu dişini daha erken kaybederse sürekli dişi daha erken çıkabilir. Fakat bu erken gelen dişler çarpık olabilir.

Bir anne – baba olarak evlatlarınızın büyümesi ve süt dişlerinin çıkıp yerine esas dişlerinin çıkması heyecan vericidir. bir çoğumuzda bu süt dişlerinin atıyoruz. Fakat son bilimsel çalışmalar gösteriyor ki süt dişlerinde bulunan hücrelerden kök hücre elde etmek ve yapılması en zor olan kalp kapakçığından tutunda bir çok hastalığın tedavisi için süt dişleri mükemmel bir kaynak. Çünkü vücudunuzdan bir parça ve sizin genlerinizi taşıyor.

Yani uyumluluk % 100 boyutlarında. Bu süt dişleri ile kemik ve kıkırdak üretmek mümkün. Hodgkin  lenfoma hastalığı, lösemi ve multipl miyelom hastalıkları için süt dişlerinden harika sonuçlar alınmış.

Son 5 yılda göbek kordonunu saklayan aileler fazlasıyla arttı ve son 1 yılda ise süt dişlerinin saklayan ailelerin sayısı hızla artıyor.

Siz de evlatlarınızın süt dişlerini 48 saat geçmeden bir hastaneye götürün ve ömür boyu soğuk depolarda bekletmek üzere saklatın. Henüz Türkiye’de süt dişi bankaları var mı bilmiyoruz fakat göbek kordonu saklayan hastanelere giderek süt dişlerinizi saklatmanız mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*