Kategoriler
Kadınca Bilgiler

Çocuğunuza sakın bu kelimeleri söylemeyin!

Uzman Pedagog Dr. Adem Güneş, çocukla iletişimde kullanmamanız gereken kelimeleri sıraladı…

Çİletilen bilginin içselleşebilmesi için hızlı konuşulmamalıdır. Hızlı konuşmak çocukta dikkat dağınıklığının sebeplerinden biridir.ocuk, iletişimi zihnen değil duygularıyla takip eder. Bunun için cümleler kısa ve öz olmalıdır.Çocuk, tamamını kavrayamadığı iletişimin parçalarına tutunarak bir bütünü anlamaya çalışırsa, bir süre sonra ruhen yorulur. “İletişim yorgunluğu” denilebilecek bu yorgunluk, çocuğun bilgi alma düzeyini aşağıya çeker.4. Bunun yanı sıra “VE”, “FAKAT”, “AMA” bağlaçları, çocukla iletişimde yasaklı kelimelerdir.VE bağlacı ile kurulan cümlelerde, çocuk bağlaçtan sonraki cümleye dikkatini verir. İlk cümle önceliğini kaybeder.
Örneğin; “Ali okula geldi ve Hasan eve gitti.” “cümlesini, “Hasan okula gitti.” şeklinde önceler.FAKAT bağlacında, bağlaçtan önceki cümle önemini kaybettiği gibi bağlaçtan sonraki cümle de önyargı oluşturur. Olumsuzluk hissi uyandırır.
Örneğin; “Bugün hava güzel fakat yarın yağmur yağacak.” cümlesi çocuğu yarın yağmur yağacağı olumsuzluğuna odaklandırır. Bugünün güzel olduğunu hissetmesine engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.