‘Çipras sinsice istifa etti’

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

‘Çipras sinsice istifa etti’

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-08-23 07:16:34Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿ ÿÿÿÿ ÿ	ÿ

Syriza parlamento grubundan ayrılan milletvekili sayısı dün 29’a yükselirken, Çipras’ın geçen 25 Ocak’da seçimleri kazanarak başbakan olmasında büyük rol oynayan ”ağır toplar”  Yunan lidere ateş püskürdü.

Çipras’ın bir süre öncesine kadar en yakın adamları sayılan, Parlamento Başkanı Zoi Konstantopouolu, eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis ve eski Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis artık onun en ateşli rakipleri.

Aleksis Çipras, ‘yoldaşlarını’ yarım yüzyıl sonra Avrupa’da iktidara gelen ilk sol hükümeti istifaya mecbur etmekle suçlarken “SYRİZA’nın ilkelerini çiğnedi, halkın umutlarını boşa çıkardı” eleştirilerine maruz kaldı.

“HÜKÜMET SİNSİCE İSTİFA ETTİ”

Konstantopouolu ile Lafazanis dün bir araya gelerek seçimlerde işbirliğini görüştü. Konstantopulu “Hükümet sinsice istifa etti. Önceden de parlamento yerine santajcı kreditörlere bilgi vermeyi tercih etti” dedi.

Kreditörler ile restleşmede pes ederek, geçen 5 Temmuz’daki referandumda yüzde 62 “Hayır” çıkmasına rağmen, büyük tavizlerde bulunarak 86 milyar euro’luk 3. Kurtarma Anlaşması’nı imzalaması üzerine Çipras ile yollarını ayıran ve önceki gün 25 milletvekili ile birlikte Halk Birliği partisini kuran Lafazanis de bugün ya da yarın Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’dan hükümeti kurma çalışmaları için görevini alacak.

Varufakis ise seçimlerde SYRİZA’dan aday olmayacağını açıkladı.

KAYNAK: Hürriyet


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.