Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Çin devalüasyona gitti

Çin devalüasyona gitti

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Çin devalüasyona gitti1

Merkez Bankası piyasa etkenlerini daha iyi yansıtan yeni bir döviz yönetimi anlayışı çerçevesinde yuanın değerini tek seferde yüzde 2 düşürdü fakat ekonomistler zamanlamaya bakıldığında bu adımın aynı zamanda ihracatçılara yardım etmek amacıyla da atıldığını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta sonu açıklanan verilerde Çin ihracatının özellikle en büyük ticari ortaklar olan Avrupa, ABD ve Japonya’da talebin düşmesiyle beraber yüzde 8.3 gerilediği görülmüştü.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi bu yıl gözle görülür bir yavaşlama yaşarken, bazı ekonomistler Çin’in 2015 yılı hedefi olan yüzde 7’nin oldukça altında büyüdüğünü tahmin ediyor. Bu hedefin tutturulması durumunda bile ekonomik büyüme son 25 yılın en düşük büyümesi olacak.

Çin kuru resmi olarak belirlenen bir orta noktadan idare ediyor ve yuan bu orta noktadan günde yüzde 2 yukarı veya aşağı gidebiliyor. Çin merkez bankası (PBOC) bugün yaptığı açıklamada orta noktayı 6.1162’den 6.2298’e düşürdüğünü duyurdu.

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.