Kategoriler
yemek tarifleri

Çilek Soslu Pasta

Çilek Soslu Pastaçilek soslu pasta

■ Neslihan YAKUT

Malzemeler:

5 adet yumurta 5 kahve fincanı şeker 5 kahve fincanı un 1 paket kabartma tozu 1/2 kahve fincanı sıcak su

İçini Dolduracak Malzemeler:

  • adet muz
  • paket muzlu süt

Kreması için:

  • yemek kaşığı tepele-

5 yemek kaşığı şeker

  • yumurta sarısı 1 paket vanilya

1 paket labne peyniri

Sosu için:

500 gr. çilek 1 su bardağı şeker 1 tatlı kaşığı nişasta

Süslemesi için:

Antep fıstığı, rende­lenmiş çikolata

 

Yumurtalar ve şeker mikserle en az on beş dakika karıştırılır. Sonra üzerine un ve kabartma tozu elenerek ilave edilir. Tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırılır. En son sıcak su koyulup biraz daha karıştırılır. Hazırla­nan malzeme fırın tepsisine dizilir. Ancak bu malzemelerin altına yağlı kâğıt sermek gerekir. Daha sonra 170 derecede 20-25 dk. pişirilir.

Fırından çıktıktan sonra nemli bez serili örtü üzerine ters çevrilir. Rulo yapılarak bekletilir. Soğuyunca açılır. Daha son­ra muzlu süt ile ıslatılıp krema yayılır.

İkişer adet muz, karşılıklı iki uzun kenara koyularak rulo yapılıp ters çevrilir. Üzerine ise kalan krema sürülür. En son servis ya­pılacağı sırada üzerine çilek sosu gezdirilir. Antep fıstığı ve rendelenmiş çikolata ile süslenerek servis yapılır.

Krema:

Süt, un, şeker, yumurta sarısı, vanilya iyice karıştırılıp koyulaşıncaya kadar pişirilir. Ocak­tan alındıktan sonra biraz bekletilir. Ve üzerine labne peyniri ilave edilip mikserle çırpılır.

Sosun hazırlamşı:

Çilekler yıkanıp ayıklanır. Şeker ilave edilip robotla çekilir veya elle rendelenir. Sonra ten­cereye alınıp nişasta ilave edilir. Bir iki taşım kaynatılır. Ve sonra soğutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.