Chrome’nin 64 bit Sürümü

Chrome’nin 64 bit Sürümü

64-bit-chrome

64-bit-chrome

Windows, Linux ve OS X’te çalışan 64-bittarayıcı, yazı tiplerinin görünümünü bir miktar değiştiriyor ve parola yöneticisini güncelliyor. Windows kullanıcılarını ilgilendiren en önemli yenilik, web gezintinizi daha da iyi bir hale getirecek, geliştirilmiş yazı tipi işleme yetenekleri sunan DirectWrite özeliği. Bu özellik sayesinde sitelerdeki yazı tipleri, ekranda daha iyi görünüyor.

Güncelleme, bir dizi yeni uygulama/uzantı API’sı ve bazı kararlılık geliştirmeleri de sunuyor. Elbette yeni sürüm, güvenlik konusunda da geliştirmeler yapıyor ve V8, IPC, eşitlemeyle ilgili bazı açıkları kapatıyor.

64 BİT CHROME’UN AVANTAJLARI

Google’a göre 64-bit, en son işlemci ve derleyici optimizasyonlarından faydalanıyor ve daha modern bir komut seti kullanıyor. Sonuç olarak özellikle grafiklerde ve çevrimiçi içeriklerde “yüzde 25″lik bir performans artışı gözleniyor.

64-bit’te Chrome’un kilitlenme oranı neredeyse yarıya düşüyor. Bunun yanında 64-bit’in getirdiği ek güvenlik işlevleri de var. Örneğin 64-bit Chrome, JIT spraying gibi tekniklere karşı daha iyi güvenlik sağlıyor.

Users with 64 bit operating system and hardware usually look for 64 bit applications to install. So, when you have Windows 8 64 bit, it is natural to look for Google Chrome 64 bit version. But, is Chrome really available for 64bit version of Windows 8? Or even Windows 7 for that matter?

Let’s find out.

Google Chrome 64 bit Windows 8 Free Download

Download Google Chrome For 64 Bit Windows 8.1 and Offline Installer

Google now offers 64-bit version of Chrome for Windows 8, Windows 8.1 and Windows 7 users. Download it from here. You can also download the 64 bit version of Chrome Canary for Windows.

Download Google Chrome For 64 Bit Windows 8.1

Announcing the new 64 bit version of Chrome for Windows users, Google said that the new architecture will bring better speed, security and stability for Chrome users.

Today we’re announcing the addition of 64-bit support to Chrome, with two brand new 64-bit Dev and Canary channels for Windows 7 and 8 users, giving a faster and more secure browsing experience. To try it out, download the 64-bit installer from our Canary or Dev download pages. The new version replaces the existing version while preserving all your settings and bookmarks, so there’s no need to uninstall a current installation of Chrome.

“The majority of our users on Windows 7 or higher now have systems capable of running 64-bit applications, and this version of Chrome can take full advantage of these newer capabilities. This includes several improvements that align perfectly with Chrome’s core principles of speed, security and stability:”

Download Google Chrome For 64 Bit Windows 8.1 and Offline Installer

At present, the 64 bit Chrome is available only on Developer channel and Canary. Once the Chrome team receives enough feedback from users and developers on the performance of this new build, they will push it to the beta and stable status. This may take a few weeks.

Native Client in Chrome on 64-bit Windows

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*