‘Çekmeköy Anadolu yakasının çekim merkezi’ oldu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

‘Çekmeköy Anadolu yakasının çekim merkezi’ oldu1

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Üsküdar-Çekmeköy metro hattının ilk etabının altyapı işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek “2016 yılı nisan-mayıs aylarında fiili olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi.

İLK ETAP İÇİN SONA GELİNDİ

3. köprü, Üsküdar-Çekmeköy metro projesi, kentsel dönüşüm ve ilçede yapılamakta olan yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Poyraz, Üsküdar’dan başlayıp ilk etapta Çekmeköy ve sonrasında Sancaktepe’den geçerek Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar gidecek metro hattında ilk etap için sona gelindiğini belirtti.

Üsküdar-Çekmeköy ilk etabının altyapı işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve 2016 yılının nisan-mayıs aylarında fiili olarak vatandaşların hizmetine sunulacağını ifade eden Poyraz, “Bu metro hattı sayesinde Üsküdar, Çekmeköy ve hatta Şile’de oturan vatandaşlar bile belirli bir yere kadar araçlarıyla gelecek daha sonra araçlarını otoparka bırakıp metroyla yoluna devam edecekler. Çekmeköy’den metroya binecek vatandaşımız yer üstüne çıkmadan Yeşilköy’e kadar gidebilecek” dedi.

Poyraz, Çekmeköy’den kendi aracı ile Boğaziçi ya da Fatih Sultan Mehmet Köprü yoluna bağlanmak isteyenlerin Tepeüstü ve Şile yolu güzergahındaki trafiğe girmeden ilçe içerisinden geçen 3. Köprü bağlantı yollarıyla rahatlıkla ulaşabileceğine dikkati çekti.

Başkan Poyraz, şunları kaydetti:

“Projeye katkı sunmak adına dahlimiz oldu. Şu anda Çekmeköy’ün kendi içinde orman alanından geçen bölgenin tamamı neredeyse tünelle geçildi. İlk yapılan çalışmada bu alan tamamen viyadükle geçilecekti ama bizlerle istişare sonucu tünelle geçiş yapıldı. Şile yolu bağlantı harici bağlantı yolları projeleri tamamlandı. En kısa zamanda 3. köprüde Anadolu yakası olarak faydalanmaya başlayacağız ve 3. köprü can simidi olarak imdadımıza yetişecek. Muazzam bir proje yapılırken ormandan geçilen alanlarda bazı ağaçlar kaldırıldı ancak Çekmeköy’de bunu minimize ettik. Her gittiğimiz yerde halkımız ‘Bu proje ne zaman bitecek?’ diye soruyor. Büyük bir özlemle bekliyorlar. Biz de bu projenin 2016 yılında bitirilip halkımızın hizmetine sunulacağını ifade ediyoruz. Bu projeler yapılırken, yeşil alanların korunması konusunda ekstra çaba sarf ediyoruz. Hiçbir surette yeşil alanların 1 santimetrekaresini bile heba etmiyoruz.”

“ARSA METREKARE FİYATLARI 150 TL’DEN 1.500 TL’YE YÜKSELDİ”

Metro ve 3. köprü projelerinin merkezinde olan Çekmeköy’de arsa fiyatlarında artışlar yaşandığını anlatan Poyraz, ilk belediye başkanı olduğu 2009 yılına göre fiyatlarda muazzam artış olduğunu ifade etti.

İlçenin bütün mahallelerinde fiyatların yükseldiğini belirten Poyraz, “Metrekaresi 150- 200 TL olan arsaların bugünlerde 1.000 – 1.500 TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Bin liranın altında arsa kalmadı. Bu artışlar İstanbul’un genelinde de var” dedi.

Çekmeköy’ün kendi içerisinde neredeyse trafik problemi olmayan bir ilçe olduğuna dikkati çeken Başkan Poyraz, 6 yıl önce 130 bin olan nüfusun şimdi 230 bine yükseldiği bilgisini verdi.

Emniyet ve asayiş açısında en güvenli birkaç ilçeden birisi olduklarını, Türkiye’deki marka okulların hepsinin ilçede şubesi bulunduğunu ve tam anlamıyla “eğitim ve kültür vadisi” olarak anılan bir ilçe oldukları vurgulayan Poyraz, tüm bunların yanı sıra sağlık alanında da her mahallede sağlık ocakları yapıldığını ve hasta başına en çok kapalı alana sahip hastanenin yapımının sürdüğünü ifade etti.

Poyraz, şunları kaydetti:

“Tıpkı Üsküdar Çamlıca Tepesi gibi ilçemizde de ‘Çekmeköy Seyir Tepesi’ ve ‘Çekmekule’ projelerimiz var. Bu proje ile halkımız bir yandan yeşille buluşacak bir yandan da Çekmeköy ve çevre manzarası rahatça izlenebilecek. Bir başka vizyon projemiz; ‘Çekmeköy Gölet Projesi’. Alemdağ Göleti’nin çevresinde 4 bin metrekarelik düzenlenerek, gölet, yüzme ve su sporları faaliyetlerine uygun hale getirilecek. Sadece Çekmeköylüler’in değil yeşile ve doğaya hasret tüm İstanbulluların hizmetine sunulacak. ‘Taşdelen Meydan Projesi’ diğer bir vizyon projesi. Bu proje ile Şile yolu trafiği yerin altına alınacak. Yerin üstünde kalan 65 bin metrekarelik bölgede, metro durağına yaya ulaşımının sağlanacağı, butik alışveriş alanlarının, kafelerin bulunacağı bir meydan yapılacak.”

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.