Canberra

Canberra

Canberra
Avustralya’nın başkenti. Yeni Güney Galier eyaletinde, Canberra Federal Toprağı’nda, Sydney’in 250 km güneybatısında yeralan Canberra’nın nüfusu 310 000’dir. 1913’te yapımına başlanıp, 1927’de tamamlanan kent. 1950 yıllarının başında nüfusu 25 000’in altındayken, hızla büyümüştür.

Canberra kent planlamacılığının ve başkent olması için yapılmış kentlerin başlıca örneklerindendir. Odak noktasını yapay birgöl olan Burley Griffin oluşturur. Çeşitli semtleri çok sayıda park, yeşil alan ve su örtüleriyle birbirinden ayrılır (kent belediyesi yeni yapılan evlerin sahiplerine, bedava bitki vermektedir). 1988’de hizmete giren Federal Parlamento binasının yanı sıra, çok sayıda yönetim yapısı geniş bir alana yayılmıştır.

minliği (1916), Stockholm elçiliği, (1917), Dahiliye nazırlığı (30 Temmuz 1918-30 Eylül 1918) yaptı. İttihat ve Terakki kapanınca, Teceddüt Fırkası’nın kurucuları arasında yer aldı. Damat Ferit hükümeti tarafından tutuklanıp, işgal kuvvetleri tarafından Malta’ya sürüldü. Serbest bırakılınca Anadolu’ya geçerek, TBMM’de milletvekilliğine seçildi (1923). Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın yöneticileri arasında yeralıp, İzmir suikastına katılmakla suçlanarak, yargılandı ve idam edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.