Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » ÇAMLICA

ÇAMLICA

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Tuna ırmağında işleyen çektiri cinsinden eski osmanlı taşıt gemisi. Boyu 28-30 arşın kadardı. (M)
Çamlıca’daki Eniştemiz, Abdülhak Şinasi Hisar’m romanı (1944). Eser, Osmanlı imparatorluğunun son devrinde İstanbul aristokrasisinin hayatını ele alır. Kahramanı olan ve aile arasında «Deli Enişte» diye anılan Hacı Vâmık Efendi; bir «eski zaman» adamıdır. A.Ş. Hisar, Hacı Vâmık Efen-di’nin bütün özeliklerini, hatıralarına dayanarak bir araya toplar. Kitapta hemen başka hiç bir olay ve kişi yoktur. 27 Bölüm içinde yazar, Çamlıca’daki eniştesinin portresini çizer, eski yüz yıl önceki imparatorluk payitahtının hayatı ve kişileri üzerine belge niteliğinde bilgiler verirken, çok tipik bir roman kahramanını da canlandırmış olur. (M)
ÇAMLICA’LAR, İstanbul’un Anadolu yakasında, Üsküdar’ın 4 km doğusunda iki tepe: kuzeyde Büyük Çamlıca (267 m.), güneyde Küçük Çamlıca (226 m). Tepelerin adı, eskiden çok geniş yer tuttuğu anlaşılan, şimdi yer yer kümeler meydana getiren ve genişletilmesine çalışılan kızılçam, fıstık çamı v.d. korulardan ileri gelir. İstanbul’un en güzel görünüşlerinden biri bu tepelerden seyredilebilir. Çamlıca tepeleri kuvarsit ve arkoz gibi sert kum taşından oluştuğu ve çevresindeki killi şist ve kireçtaşlarına göre aşınma daha dayanıklı olduğu için yüksek kalmıştır. Çamlıca’ların yamaçlarında tanınmış su kaynakları (Tomruk, Büyük ve Küçük Çamlıca, Kısıklı suları v.d.) bulunur. Tepelerin çevresinde İstanbul’un banliyö mahalleleri gelişmektedir. Büyük ve Küçük Çamlıca arasındaki Kısıklı’dan üsküdar-Şile yolu geçer. (M)
ÇAMLIDERE, Batı Karadeniz bölümünün İç Anadolu sınırı yakınında (Ankara ili) ilçe merkezi kasaba; 3 132 nüf. Ankara-istanbul yoluna 18 km’lik bir yolla bağlanır; yüksl. 1 250 m. — Çamlıdere ilçesi, 625 km2, 19 596 nüf. 1959 Yılında Kızılcahamam ilçesinden ayrılan topraklar üzerinde kuruldu. İlçenin merkez ve Peçenek bucakları içinde 40 köyü vardır, ormanlar geniş yer tutar. (M)
ÇAMLIDERE, esk. Mercihan, Güneydoğu Anadolu’da (Urfa ili, merkez ilçesi) bucak merkezi; 616 nüf. Urfa-Mardin yolu üzerinde, il merkezinin 25 km. doğusunda yüksl. 490 m. — Çamlıdere bucağı; 13 162 nüf.; 28
ÇAMLIHEMŞ1N, Doğu Karadeniz bölümünde (Rize ili) ilçe merkezi; 2 300 nüf. Rize’ye 70 km uzaklıkta. 22 km’lik bir yol ilçeyi Ardeşen ve Pazar kasabaları arasında deniz kıyısına bağlar; yüksl. 500 m.
— Çamlıhemşin ilçesi, 678 km2, 10 726 nüf. 1960 Yılında kuruldu; tek bucağı içinde 22 köyü vardır. İlçe toprakları dağlıktır, ormanlarla kaplı bu dağları yer yer vâdiler yarar. Mısır, tütün (geniş yapraklı), patates. Alçak kesimlerde çay tarımı. (M) ÇAMLIK AY A, esk. Hunut, Doğu Karadeniz bölümünün iç kesiminde (Erzurum ili, İspir ilçesi) bucak merkezi; 2 046 nüf. Çoruh vâdisinin kuzey yamacında, ilçe mer-
Notre-Dame de Chartres
kezine 35 uzaklıktadır, yüksl. 1 350 m.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.