Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ÇAĞDAŞ EV, ESKİ MİMARİ: «GEOHOUSE»

ÇAĞDAŞ EV, ESKİ MİMARİ:

«GEOHOUSE»

Y

akıt ödemeleri çok yüksek boyutlara vardı­ğında, enerji bakımından hemen hemen kendi kendine yeterli bir ev en gü/el şatodur. İşte bura­da böyle bir ev sunulmaktadır. “GEOHOUSEV Ev, yüzyıllar önce uygulamaya konmuş kuralla­rın bir birleşimidir. Bu kurallar doğal öğelerin mantıksal kullanılışlarından doğmuş sonuçlardır: Güneşin ısısı, toprağın yalıtımı, gölgelerin ve esin­tilerin serinletici etkisi.

GEOHOUSE’in bölümleri eskilerin kendi ken­dini yetiştirmiş mimarlarının elde bulunan ola­naklarla insan yaşamını rahat bir hale getirme so­rununu nasıl çözdüklerini gösteriyor. GEOHOU­SE eski çözümleri kuzey yarımkürenin ılıman ku­şağına uyguluyor ve çatı panellerinde sıcak su ısıtma sistemlerini de buna ekliyor.

Ev güneye çevrilmiştir, böylece pencereler kış güneşinin düşük ısı ve ışık yayılımına i/in verir. Aynı şekilde yazın çatı çıkıntıları ve tenteler güneşi kestiği zaman da güneşten yararlanılabilir. Güneş etkisi ile yapılan bu pasif ısıtma, tümüyle taş bir duvar, döşeme ve altında kayadan yatağı ile camdan bir serle desteklenebilir. Taş duvar, döşeme ve kaya yatağı gün boyunca ısıyı emer ve gece yayar. Sera camı kısa dalga güneş ışımasının geçişine izin verir fakat uzun dalga kızılötesi ışın­lara ve yaydıkları ısıya engel olur. Duvardaki de­likler ve hareketli pencereler ısınıp soğuyan hava akımlarını tahrik eder. Bu da evin kış boyunca sı­cak, yazın serin kalmasına yardım eder.

GEOHOUSE’in kuzey bölümü toprakla örtülü­dür. Bu sayede ısı değişiklikleri küçük olan topra­ğın yalıtımından yararlanılır. Toprak bir yandan şiddetli kuzey rüzgarlarına karşı evi korurken, bir yandan da evin iç kısımlarının yazın serin, kışın ılık olmasına yardım eder.

‘c/on

Çeviren: Metin S A VRAN

GÖLGELİK

Tente, güneş ışığını kırmak için en kolay yoldur ve rahatlıkla ayarlanabilir. Soluk bir kumaştan veya yarı geçirgen bir plastikten yapılabilir. Bu plastik sıcaklığı keserken yaygın ışımanın geçmesine de izin verir.

Sarp kuzeyden köy kış güneşine | Bundan amaç c yarayan pasif g drn fayda/anmatl bir ev 25 derece miş olmalıdır.

 

HAVALANDIRMA

Tropik bölgelerde evler en sık esen rüzgarların yönünde kurulmuş ve açılmıştır GtO- HOUSE’da pencereler, havaan- dırma düzenleri ve ser duvarla­rındaki delikler yeterli hava değişimi ve karışımı sağlarlar.

 

Kerpiç evler, yazın serin, kışın sıcak olur. Bazı yeni şekilleri orman sınırında inşa ediliyor. Böylece ısı değişiklik­leri az olan ormandan da yarar­lanılıyor.

\vv

.

ISIL ATALET

Kerpiç çöl evleri yavaş ya­vaş ısınır ve yine yavaş yavaş soğur Taş duvar, döşeme ve kaya yatağı gibi gün boyunca sıcaklığı emer ve gece onu yayar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...