Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Büyük Devletlerin Küçük İşçileri

Büyük Devletlerin Küçük İşçileri

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Büyük Devletlerin Küçük İşçileri

 

Sanayi Devrimi ile birlikte başlayan ve gelişen yeni üretim anlayışı, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların hayatlarını da etkilemişti. Üretime bağlı olarak tüketim alışkanlıkları da değişmiş; daha çok üretim, daha çok tüketimi beraberinde getirmişti. Bu sisteme çocuklar da dâhil edildi.

21

19. ve 20. yüzyıllarda savaşlar, hastalıklar gibi çeşitli sebeplerle temini oldukça zorlaşan işgücü, resmî kaynaklara göre 4 ilâ 15 yas arası çocuklarla sağlandı. 18 saat kadar çalışan çocuklar, az ücretle çok üretimi amaçlayan işveren ve bu acımasız duruma göz yuman büyük devletlerin küçük kurbanları oldular. Çocuklara uygulanan çalışma şartları o kadar acımasız raddelere geldi ki özellikle uzun günün sonunda, tükenmiş çocukların işlerinin başında uyuya kaldığı zamanlarda pek çok kazalar olmuş, kesilen parmak yahut çarklarda ezilen kol- bacak haberlerinin sonu gelmemişti…

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.